Wykład monograficzny: Sztuka brytyjska od XVIII do XX wieku 3301-2ST-WM-KB002-J
Wykład stanowi przegląd historii malarstwa brytyjskiego na przestrzeni od XVIII do końca XX wieku. Układ zajęć jest chronologiczny. Po skrótowej prezentacji sztuki wcześniejszych epok, tematyka wykładu skupia się na XVIII, XIX i XX wieku, uwzględniając takie zagadnienia jak Oświecenie, powrót do natury, Romantyzm, rewolucję przemysłową, sztuką akademicką i prerafaelitów, okres modernizmu, dwóch wojen światowych i czasy powojenne. Przedstawione są prądy w sztuce brytyjskiej, twórczość wybranych artystów oraz najważniejsze dzieła malarskie.
W przypadku prowadzenia zajęć w systemie zdalnym - zajęcia będą odbywały się z użyciem platformy Moodle, Youtube, GoogleMeet. Większość zajęć będzie odbywać się asynchronicznie - studenci otrzymają materiały co tydzień poprzez USOSMail, co kilka tygodni przewidziane jest spotkanie online (GoogleMeet) w czasie rzeczywistym, w godzinach przewidzianych w programie na zajęcia.
Forma i kryteria zaliczenia przedmiotu mogą ulec zmianie w zależności od aktualnej sytuacji epidemicznej. Równoważne warunki zaliczenia zostaną ustalone zgodnie z wytycznymi obowiązującymi na Uniwersytecie Warszawskim, w porozumieniu z uczestnikami zajęć.
Dyżury dla studentów: poniedziałki 13.30-15.00 (po umówieniu mailowym)
Rodzaj przedmiotu
Koordynatorzy przedmiotu
Efekty kształcenia
Wiedza:
K_W02 - w zaawansowanym stopniu kluczową terminologię, główne metody i teorie badań nad kulturą i sztuką brytyjską
K_W07 - zasady projektowania badań literaturoznawczych i kulturoznawczych, a w szczególności stosowania metod i narzędzi w formułowaniu problemów badawczych
Umiejętności:
K_U01 - posługiwać się terminologią i aparatem pojęciowym z zakresu kultury i sztuki brytyjskiej
K_U04 - wykorzystać zdobytą wiedzę do opisania i rozwiązania problemu oraz wykonania zadania dotyczącego tematyki zajęć
Kompetencje społeczne:
K_K03 - wzięcia odpowiedzialności za pracę własną i poszanowania pracy innych, dbając o przestrzeganie zasad etyki zawodowej oraz zasad i norm etycznych
Kształcenie językowe na poziomie C1
Kryteria oceniania
Test pisemny online. Egzamin ustny zawierający omówienie prezentacji poświęconej wybranemu artyście.
Dopuszczalne są 3 nieobecności.
Literatura
Książki i filmy dokumentalne poświęcone historii sztuki brytyjskiej.
Materiały internetowe dotyczące poszczególnych obrazów i muzeów w Wielkiej Brytanii.
Więcej informacji
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: