Przedmiot fakultatywny: Polskie kresy: literackie i artystycznie (Białoruś) 3224-PRZEDF14
Głównym celem konwersatorium jest przedstawienie w ujęciu chronologiczno-problemowym roli wielkich postaci w sferze literackiej i artystycznej kresów wschodnich w regionie Białorusi. Pozostawiły po sobie dzieła polskiej literatury, malarstwa, muzyki, fotografii na materiałach Białorusi (treść prac, widoki przyrody, obiekty i obrazy historyczne i inne).
W ramach zajęć omawiane są następujące zagadnienia:
1. Wstęp. Kresy wschodnie – pojęcie, treść, osoby, rola, znaczenie.
2. A. Mickiewicz.
3. Z kręgu filomatów (T. Zan, J. Czeczot).
4. Malarze: N. Orda, W. Wańkowicz, J. Trojanowski.
5. Malarze: F Ruszczyć, J. Damel.
6. Muzycy, cz. 1 (M. K. Ogiński, N. Orda)
7. Muzycy, cz. 2 ( St. Moniuszko, Cz. Niemen).
8. Literaci I połowy XIX wieku (W. Syrokomla, J. Słowacki, I. Chodźko)
9. Literaci II połowy XIX wieku, cz. 1
10. Literaci II połowy XIX wieku, cz. 2
11. Memuarystyka: J. Ursyn-Niemciewicz, G. Puzynina
12. Literaci na przełomie XIX – XX wieku (E. Orzeszkowa, H. Sienkiewicz)
13. Literaci I polowy XX wieku. Cz. 1
14. Literaci II polowy XX wieku. Cz.2 (S. Piasecki, Cz. Miłosz, S. Lem).
15. Fotografia (J. Bułhak, Gelgor i inni).
Tryb prowadzenia
Koordynatorzy przedmiotu
Efekty kształcenia
Student po ukończeniu zajęć:
[Wiedza:]
1) Zna i rozumie w podstawowym stopniu losy i działalność postaci literackie i artystycznie kresów polskich (Białoruś), oraz zagadnienia, pojęcia i koncepcje wiążące ją z Europą Środkowo-Wschodnią jako regionem, ze szczególnym uwzględnieniem procesów i zjawisk kulturowych w kontekście przemian społecznych i politycznych (K1_W04; Odniesienie do P6S_WG Zakres i głębia, P6S_WK Kontekst/uwarunkowania, skutki)
2) zna i rozumie w podstawowym stopniu zagadnienia dotyczące kształtowania się relacji narodowościowych i religijnych, społeczno-politycznych i gospodarczych w Europie Środkowo-Wschodniej (K1_W06; Odniesienie do P6S_WG Zakres i głębia, P6S_WK Kontekst/uwarunkowania, skutki)
[Umiejętności:]
1) potrafi wyszukać, selekcjonować, analizować i wykorzystywać potrzebne mu informacje z różnych źródeł na temat postaci literackie i artystycznie kresów polskich (Białoruś) (K1_U01; Odniesienie do P6S_UW Wykorzystywanie wiedzy/ rozwiązywane problemy i wykonywane zadania)
2) potrafi odwołując się do zdobytej wiedzy teoretycznej i praktycznej wykorzystać ją w typowych wypowiedziach profesjonalnych dotyczących działalności postacie literackich i artystycznych kresów polskich (Białoruś) , a także ich specyfiki w kontekście globalnym, logicznie je konstruować, odwołując się do stanowisk innych uczestników tych sytuacji komunikacyjnych (K1_U06; Odniesienie do P6S_UW Wykorzystywanie wiedzy/ rozwiązywane problemy i wykonywane zadania)
[Kompetencje społeczne:]
1) jest gotów do krytycznej oceny posiadanej wiedzy, ciągłego dokształcania się i uzupełniania zdobytej wiedzy o działalności postacie literackich i artystycznych kresów polskich (Białoruś) (K1_K01; Odniesienie do P6S_KK)
2) jest gotów do uczestniczenia w życiu kulturalnym i korzystania z jego różnorodnych form (K1_K05; Odniesienie do P6S_KR)
Kryteria oceniania
Warunek dopuszczenia do zaliczenia przedmiotu: obecność na zajęciach (zgodnie z Regulaminem Studiów na UW). Student ma prawo do 2 nieusprawiedliwionych nieobecności, każda następna wymaga złożenia usprawiedliwienia. O uznaniu usprawiedliwienia decyduje wykładowca. Przekroczenie nieobecności usprawiedliwionych i nieusprawiedliwionych na 50% zajęć może być podstawą do niezaliczenia przedmiotu.
Jeśli liczba nieobecności przekroczy dopuszczalną, student powinien zwrócić się do wykładowcy z prośbą o wyznaczenie formy zaliczenia materiału z zajęć.
Nieusprawiedliwione nieobecności na zajęciach w wyznaczonym terminie powodują utratę I terminu zaliczenia. Student ma prawo zaliczyć nieobecności i podejść do zaliczenia w terminie poprawkowym.
Zajęcia prowadzone będą w formie dyskusji na temat zadanych lektur lub materiału zaprezentowanego przez prowadzącego w formie prezentacji. Aktywny udział w dyskusji oznacza merytoryczne uczestnictwo w dyskusji podczas co najmniej 50% zajęć.
Przewidziane 3 referaty pisemne (2-3 s.) ci prezentacja na temat zadany przez prowadzącego. Ostateczny termin składania pracy pisemnej stanowi data wyznaczona przez prowadzącego na pierwszych lub drugich zajęciach. Osoby nieobecne na tych zajęciach zobowiązane są do zasięgnięcia informacji u prowadzącego zajęcia.
Zaliczenie obejmie wiedzę z materiału omawianego na zajęciach w czasie semestru. Na końcową ocenę składają się:
Aktywny i merytoryczny udział w zajęciach (20%).
Referaty pisemne lub prezentacja na temat wyznaczony przez prowadzącego zajęcia (80%).
Literatura
Podręczniki:
M. Kosman, Dzieje Białorusi, Wrocław 1979
O. Łatyszonek, E. Mironowicz, Historia Białorusi od połowy XVIII do końca XX wieku, Białystok, 2002
H. Sahanowicz, Historia Białorusi: od czasów najdawniejszych do końca XVIII wieku,Lublin 2002.
Lektury:
A. Bernat, F., Ruszczyc, Warszawa 2007.
M.Domański, Walenty Wańkowicz - artysta i przyjaciel Mickiewicza, "Rota", 1997 nr 4.
Kolbuszewski J. Kresy, Wrocław 1995.
M.A. Koprowski, Białoruś. Uparte trwanie polskości. Toruń 2006.
K.Polechoński, Żywot człowieka uzbrojonego: biografia, twórczość i legenda literacka Sergiusza Piaseckiego, Warszawa-Wrocław 2000.
W. Rudziński,Moniuszko,Kraków 1972.
Witkowska A. Mickiewicz. Slowo i czyn, Warszawa 1975
A. Załuski,Michał Kleofas Ogiński.Życie, działalność i twórczość. London 2003.
A.Zawada, Miłosz, Wrocław 1966 (A to Polska Właśnie).
Więcej informacji
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: