Zrozumieć operę (moduł II) 3106-ZO-KON
Zajęcia poświęcone operze XVII - XIX wieku. Podczas zajęć, w oparciu oteksty źródłowe i literaturę przedmiotu zostaną poruszone wybranekwestie dotyczące rozumienia i funkcjonowania dzieła operowego i teatru muzycznego. W pierwszej kolejności omówione zostaną kwestierozumienia dzieła operowego przez współczesnych, w kolejności współczesne metody jego badania. Wśród ważnych zagadnień znajdąsię też: rola impresariatu operowego; narodziny wokalnych gwiazd czyli śpiewaków, ze szczególnym uwzględnieniem kastratów jako grupy artystów dominującej w operze XVII i XVIII wieku; librettologia; wybrani
kompozytorzy muzyki operowej; teatr reżyserski
Tryb prowadzenia
Koordynatorzy przedmiotu
Efekty kształcenia
Student zyskuje świadomość najważniejszych problemów dotyczących powstania, funkcjonowania i wykonania dzieła operowego w XVII i XVIII wieku.
Kryteria oceniania
zaliczenie przedmiotu odbywa się na podstawie:
1/ obecności na zajęciach i aktywnego w nich uczestnictwa
2/ przyswojenia zadanych lektur
3/ przedłożenia na zakończenie pracy pisemnej zgodnej z wymogami prac akademickich na zadany temat (maksymalnie 5 stron maszynopisu).
Literatura
Literatura zostanie podana przez prowadzącego przed rozpoczęciem semestru.
Więcej informacji
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: