Wstęp do programowania w języku Python 3105-WDPWJP-M-III
Celem zajęć jest zapoznanie uczestników z podstawami programowania, struktur danych, a także składni języka Python 3.x. Poruszone będą następujące zagadnienia:
1. Dlaczego Python? Zastosowania i specyfika języka, „tao Pythona”.
2. Instalacja Pythona (w zależności od potrzeb studentów i użytkowanych przez nich systemów operacyjnych: celem będzie umożliwienie studentom programowania w domu) i dobre praktyki: środowiska wirtualne, wprowadzenie do konteneryzacji. IDE Pythona ze szczególnym uwzględnieniem Pycharma oraz powłoka Pythona. Jupyter Notebooks.
3. Podstawowe typy i struktury danych: typy podstawowe (numeryczne, łańcuch znaków, boolean) oraz kontenery (listy, krotki, słowniki). Pojęcie zmiennej. Typowanie silne i dynamiczne.
4. Operacje na omówionych typach danych. Operacje plikowe.
5. Instrukcje sterujące, bloki warunkowe, operatory porównania, pętle „for” i „while”.
6. Pojęcie funkcji i jej wywołania.
7. Klasy i metody: wprowadzenie do programowania obiektowego (Object-Oriented Programming, OOP) w języku Python.
Rodzaj przedmiotu
Koordynatorzy przedmiotu
Efekty kształcenia
Zna podstawowe zastosowania języka Python w IT oraz humanistyce cyfrowej
Zna podstawy składni języka Python oraz jego główne polecenia i typy danych
Potrafi tworzyć proste programy i skrypty w języku Python
Potrafi korzystać z dokumentacji języka Python oraz z poświęconych mu zasobów internetowych, a także szukać pomocy i informacji w Internecie przy rozwiązywaniu problemów programistycznych.
Zna podstawowe dobre praktyki stosowane w programowaniu w języku Python (w zakresie odpowiednim do wstępnego stopnia znajomości tego języka).
Potrafi posługiwać się podstawową terminologią i współpracować ze specjalistami IT.
Kryteria oceniania
Warunkiem koniecznym zaliczenia przedmiotu jest czynne uczestnictwo w zajęciach (dopuszczalne dwie nieobecności, każda następna wymaga osobnych ustaleń z prowadzącym)
Podstawą oceny są dostarczone przez studenta w trakcie kursu rozwiązania zadań programistycznych (oraz ewentualna dyskusja o nich z prowadzącym). Szczegółowy terminarz zostanie ustalony w pierwszych tygodniach kursu.
Literatura
Kurs będzie w znacznie większym stopniu koncentrował się na praktyce, aniżeli na teorii, dlatego pomocne w opanowaniu materiału będą znane książki poświęcone podstawom języka Python:
A. Sweigart, Automatyzacja nudnych zadań z Pythonem. Nauka programowania, wyd. II, Helion, Warszawa 2021
oraz
M. Lutz, Python. Wprowadzenie, Wyd. V, Helion, Warszawa 2020 (w charakterze przewodnika encyklopedycznego)
Więcej informacji
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: