Seminarium licencjackie (dodatkowe) dr J. Smalcerz 3105-SEMLICDJS
Zajęcia mają na celu przygotowanie studentów do pracy badawczej i ugruntowanie warsztatu historyka sztuki niezbędnego do przygotowania i przeprowadzenia badań do pracy licencjackiej.
Tematyka prac licencjackich w ramach seminarium obejmuje okres XIX-XXI w. ze szczególnym uwzględnieniem recepcji i funkcji dzieł sztuki, proweniencji i społecznych kontekstów sztuki oraz tematyki kolekcjonerstwa i rynku sztuki. Lektura tekstów teoretycznych z zakresu socjologii oraz przykładowych tekstów historyczno-artystycznych ma na celu wykształcić zrozumienie związku historii sztuki z innymi dyscyplinami oraz różnic metodologicznych i pozwolić na dyskusję poszczególnych zagadnień i problemów warsztatowych w oparciu o materiał badawczy uczestników przygotowujących prace licencjackie.
Rodzaj przedmiotu
Koordynatorzy przedmiotu
Efekty kształcenia
Student ma podstawową wiedzę o miejscu i znaczeniu historii sztuki w systemie nauk oraz o jej specyfice przedmiotowej i metodologicznej (K_W01).
Student potrafi wyszukiwać, analizować, oceniać, selekcjonować i użytkować informacje, wykorzystując różne źródła i sposoby (K_U01).
Student posiada podstawowe umiejętności badawcze, obejmujące formułowanie i analizę problemów badawczych, dobór metod i narzędzi badawczych, opracowanie i prezentacje wyników, pozwalające na rozwiązywanie problemów w zakresie historii sztuki (K_U02).
Student umie samodzielnie zdobywać wiedzę i zdobywać umiejętności badawcze kierując się wskazówkami opiekuna naukowego (K_U06).
Student posiada umiejętność merytorycznego argumentowania z wykorzystaniem poglądów różnych badaczy historii sztuki i historii kultury oraz umiejętność wyciągania wniosków (K_U07).
Student posiada umiejętność przygotowywania typowych prac w języku polskim, dotyczących zagadnień szczegółowych, z wykorzystaniem podstawowych ujęć teoretycznych oraz innych źródeł (K_U10).
Kryteria oceniania
Złożenie pracy licencjackiej poprzedzone dwiema prezentacjami poszczególnych etapów pracy w ramach referatów, lektura tekstów oraz aktywny udział w dyskusjach podczas zajęć.
Literatura
Literatura przedmiotu będzie zależna od tematów prac przygotowywanych przez uczestników zajęć.
Więcej informacji
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: