Praktyka terenowa II rok 3105-PRTER
Praktyka ma charakter ćwiczeń terenowych, które odbywają się w różnych częściach Polski i służą pogłębieniu i praktycznemu wykorzystaniu wiedzy i umiejętności zdobytych w trakcie dwóch pierwszych lat studiów na kierunku historia sztuki. W ich ramach przeprowadzane są teoretyczne i praktyczne ćwiczenia dotyczące dzieł architektury, ich wyposażenia i wystroju, prac malarskich, rzeźbiarskich oraz kolekcji muzealnych i założeń urbanistycznych.
W 2022/2023 praktyka terenowa odbędzie się na Mazowszu i Dolnym Śląsku.
Rodzaj przedmiotu
Koordynatorzy przedmiotu
Efekty kształcenia
W zakresie wiedzy student:
K_W04 - ma uporządkowaną wiedzę szczegółową z zakresu historii sztuki w ujęciu chronologicznym, tematycznym i problemowym, w zakresie najważniejszych artystycznych kierunków, ruchów, tendencji, środowisk, które były przedmiotem ćwiczeń terenowych
K_W06 - ma wiedzę o dawnych i współczesnych instytucjach kultury i orientację w życiu kulturalnym.
W zakresie umiejętności studenci:
K_U02 - posiadają podstawowe umiejętności badawcze, obejmujące formułowanie i analizę problemów badawczych, dobór metod i narzędzi badawczych, opracowanie i prezentację wyników, pozwalające na rozwiązywanie problemów w zakresie historii sztuki
K_U04 - potrafią rozpoznać różne rodzaje obiektów sztuki (pod względem techniki, tematu, typologii, chronologii, stylistyki, genezy, atrybucji) oraz przeprowadzić ich krytyczną analizę i interpretację z zastosowaniem typowych metod, w celu określenia ich znaczeń, oddziaływania społecznego i miejsca w procesie historyczno-kulturowym, umieją opisać dzieła omawianego okresu identyfikując i wartościując zjawiska i problemy szczególnie istotne.
W zakresie kompetencji społecznych studenci:
K_K01 - potrafią odpowiednio określić priorytety służące realizacji zadań, określonych przez siebie i innych
K_K02 - mają świadomość odpowiedzialności za zachowanie światowego i krajowego dziedzictwa kulturowego, standardów upowszechniania, bezpieczeństwa i ochrony dzieł sztuki.
Kryteria oceniania
Egzamin końcowy
Literatura
J. Adamski, Gotycka architektura sakralna na Śląsku w latach 1200-1420. Główne kierunki rozwoju, Kraków 2017.
Architektura gotycka w Polsce, red. T. Mroczko, M. Arszyński, Warszawa 1995.
K. Kalinowski, Rzeźba barokowa na Śląsku, Warszawa 1986.
K. Kalinowski, Architektura barokowa na Śląsku w drugiej połowie XVII wieku, Wrocław 1974.
A. Kozieł, Malarstwo barokowe na Śląsku w społeczno-ekonomicznym i artystycznym kontekście, Wrocław 2017.
Malarstwo gotyckie w Polsce, red. A. Labuda, K. Secomska, Warszawa 2004.
R. Małowiecki, Architektura i sztuka na Mazowszu 1795-1918, w: Dzieje Mazowsza, t. 3: 1795-1918, red. J. Szczepański, Pułtusk 2012, s. 793-844.
Poza Warszawą, red. A. Pieńkos i M. Wardzyński, t. 2, 4, 5, Warszawa 2018-2022.
Sztuka na Mazowszu. Nowe otwarcie, red. A. Pieńkos, M. Wardzyński, Warszawa 2019.
Z. Świechowski, Architektura romańska w Polsce, Warszawa 2000.
M. Zlat, Renesans i manieryzm, Warszawa 2008 (= Sztuka polska, t. 3) - rozdziały poświęcone obu częściom historycznego Śląska.
Więcej informacji
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: