Filozofia 3102-LFIL
W ramach filozofii starożytnej Grecji zostanie omówiona filozofia Sokratesa, Platona oraz Arystotelesa z nawiązaniami do filozofii stoickiej.
W dalszej części wykładu zostaną przedstawione wybrane zagadnienia z zakresu filozofii średniowiecznej reprezentowane przez takich myślicieli jak św. Augustyn (toecentryzm, Państwo Boże), św. Anzelm (dowód na istnienie Boga), św. Tomasz (myśl społeczna i polityczna, arystotelizm).
Odnośnie do nowożytności skoncentrujemy się na filozofii Machiavellego (teoria władzy), Kartezjusza (dualizm ciała i umysłu, sceptycyzm metodyczny), Hobbesa, Locke`a, Rousseau (koncepcje umowy społecznej, empiryzm w epistemologii), Kanta (filozofia transcendentalna, etyka obowiązku, państwo celów) i Hegla (filozofia dziejów jako filozofia ducha).
Na zakończenie odniesiemy się do teorii Marksa i Nietzschego.
Rodzaj przedmiotu
Koordynatorzy przedmiotu
Efekty kształcenia
Student zna i rozumie podstawowe nurty i pojęcia filozoficzne oraz rolę refleksji filozoficznej w kształtowaniu kultury, potrafi wskazać źródła specyfiki kulturowej Zachodu. Wgląd w dzieje filozofii Zachodu skutkuje głębszym zrozumieniem dziejów Europy Zachodniej i charakteru współczesności. Poprzez analizę często diametralnie różnych konstrukcji myślowych ćwiczy umiejętność twórczego i krytycznego myślenia.
Student ma świadomość filozoficznych źródeł kultury Zachodu, zdaje sobie sprawę z jej specyfiki, dzięki czemu mniej ulega uprzedzeniom i resentymentom.
Kryteria oceniania
Egzamin ustny na zakończenie semestru. Studenci otrzymają listę tematów egzaminacyjnych obejmujących zakres wykładu.
Literatura
Wybrane rozdziały podręczników:
G. Reale, Historia filozofii starożytnej; W. Tatarkiewicz, Historia filozofii; F. Copleston, Historia filozofii.
Wybrane opracowania z serii Myśli i Ludzie wydawnictwa Wiedza Powszechna.
Więcej informacji
Więcej informacji o poziomie przedmiotu, roku studiów (i/lub semestrze) w którym się odbywa, o rodzaju i liczbie godzin zajęć - szukaj w planach studiów odpowiednich programów. Ten przedmiot jest związany z programami:
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: