Projekt zrodził się z inicjatywy studentki II stopnia studiów Łucji Samorajczyk, która otrzymała I miejsce na gali finałowej Akademii Przedsiębiorczości 11 edycji BraveCamp na Uniwersytecie Warszawskim).
Efektem zaplanowanych przez nią wieloetapowych działań ma być wtopiona w krajobraz lokalny wystawa ukazująca różne znaczenia topografii. Jej dopełnieniem będzie internetowa strona, pozwalająca także na wędrówkę wirtualną poprzez te miejsca - oglądanie fotografii pozyskanych od rozmówców, odsłuchanie zebranych w czasie badań osobistych historii związanej z lokalnymi miejscami.
Do wydobycia z pamięci mieszkańców tych znaczeń konieczne jest przeprowadzenie pogłębionych badań etnograficznych. W tym celu chcemy zorganizować letni obóz studencki z udziałem ok. 17 osób (studentów oraz jednego opiekuna naukowego będącego pracownikiem IEiAK UW.) Obóz będzie powiązany z warsztatami pracy terenowej. W nasze działania zaangażujemy także lokalnych, młodych wolontariuszy. Mamy nadzieję, że przy okazji podsycimy nie tylko ich zainteresowanie tradycją własnego regionu, ale także dziedziną, którą studiujemy (a być może zachęcimy ich do studiowania na naszej Uczelni). Opracowana przez nas metoda opiera się na konfrontowaniu źródeł specjalistycznej wiedzy eksperckiej (czyli fotografii lotniczych) z żywą, subiektywną, opartą na doświadczeniu wiedzą mieszkańców starszego pokolenia. W trakcie badań zostaną zebrane materiały w postaci wywiadów etnograficznych oraz fotografii (przekazane potem do archiwum Instytutu Etnologii i Antropologii Kulturowej UW).
Kontakt z żywą kulturą regionalną, z mieszkańcami różnych regionów Polski, poznawanie ich stosunku do własnej tradycji to dla nas - jako etnografów - okazja do zdobywania bezcennych doświadczeń, a także nabywania kompetencji miękkich, które mamy nadzieję wykorzystać w naszej dalszej pracy. Jesteśmy przekonani, że będzie to też okazja do przekazania naszej pasji mieszkańcom wiosek, do których dotrzemy.