Sztuka XX i XXI wieku 3007-S1A3SX
Ćwiczenia z zakresu sztuki XX i XXI wieku obejmują wybrane zagadnienia z zakresu sztuki nowoczesnej i współczesnej. Studenci i studentki zapoznają się z najważniejszymi zjawiskami sztuki XX i XXI wieku, jak również z istotnymi tekstami teoretycznymi, krytycznymi, wypowiedziami artystów_ek i manifestami. Zakres materiału obejmuje zarówno okres tzw. Wielkiej Awangardy, jak również twórczość neo-awangardową. Podczas zajęć zostaną podjęte także następujące tematy: media i techniki w XX i XXI wieku, instytucjonalna definicja dzieła sztuki, krytyka instytucjonalna, tzw. granica współczesności, dada i neo-dada, dematerializacja dzieła sztuki, praktyki performatywne, appropriation art, re-apropriacja i re-fotografia, książka artystów (artist’s book), historia wystaw i praktyki kuratorskie, minimalizm i postminimalizm, polska sztuka współczesna.
Rodzaj przedmiotu
Tryb prowadzenia
Koordynatorzy przedmiotu
Efekty kształcenia
Student zna i rozumie związki pomiędzy współczesną literaturą a sztuką i nowymi mediami; potrafi rozpoznać związki między rozwojem cywilizacji a formami komunikacji piśmiennicznej, wpływ rozwoju nowych mediów na literaturę i sztukę XXI wieku; jest gotów do uznania znaczenia polskiego i europejskiego dziedzictwa piśmienniczego i kulturalnego dla rozumienia aktualnych wydarzeń społecznych i kulturalnych.
Kryteria oceniania
Zaliczenie na ocenę podstawie obecności, aktywności na zajęciach oraz sprawdzianu pisemnego w formie pytań otwartych.
Literatura
Sztuka po 1900. Modernizm – Antymodernizm – Postmodernizm, red. H. Foster i inni, przeł. M. Szubert, D. Skalska-Stefańska, A. Cichowicz, Warszawa 2023.
Oraz: literatura czytana podczas zajęć.
Więcej informacji
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: