Sanskryt klasyczny (fakultet) 3006-SK-FAK
Kurs na poziomie początkującym prowadzony przez dwa semestry ma na celu przedstawienie podstaw gramatyki języka sanskryckiego w ujęciu współczesnym z przywołaniem elementów indyjskiej tradycji gramatycznej i w oparciu o przykłady z literatury sanskryckiej.
Materiał jest omawiany stopniowo wedle kryterium trudności i częstotliwości użycia, z zachowaniem porządku powiązań morfologicznych omawianych elementów języka. Do prezentacji kategorii gramatycznych służy terminologia polska oraz łacińska. Omawianiu systemu deklinacyjnego, koniugacyjnego i form nieodmiennych w ujęciu morfologicznym towarzyszą odniesienia syntaktyczne z tekstów oryginalnych, początkowo w pewnym stopniu preparowanych.
Stosowaną formą zapisu sanskrytu jest pismo dewanagari, którego kształt i zasady wprowadza się na samym początku kursu.
Ponieważ tradycja literatury sanskryckiej zakłada również śpiewną recytację, w kursie wprowadza się podstawy sanskryckiej prozodii i recytacji.
W cyklu 2024:
Kurs realizowany jest częściowo jako wykład (zwykle pierwszy blok zajęć), wprowadzający nowe zagadnienia, częściowo jako ćwiczenia, pozwalające w praktyce zastosować poznane konstrukcje (budowanie własnych zdań) oraz zapoznać się z ich oryginalnym użyciem (fragmenty ważkich tekstów kultury indyjskiej). Uczestników zajęć zachęcać się będzie również do recytowania tekstów ułożonych wierszem. Wprowadzane zagadnienia: |
Założenia (opisowo)
Koordynatorzy przedmiotu
Rodzaj przedmiotu
Tryb prowadzenia
Efekty kształcenia
Wiedza:
Student ma wiedzę dotycząca indyjskich systemów pisma, a zwłaszcza dewanagari, podstaw sanskryckiego systemu deklinacyjnego i koniugacyjnego; zna, rozumie i wyjaśnia podstawowe zjawiska eufoniczne w sanskrycie, rozumie wagę indyjskiej tradycji ustnej i poprawnej recytacji, zna podstawowe pojęcia sanskryckiego systemu gramatycznego i dostrzega podobieństwa gramatyki sanskrytu i systemów gramatycznych innych języków indoeuropejskich.
Umiejętności:
Student potrafi pisać i czytać proste zdania sanskryckie w dewanagari, zna co najmniej jedno metrum sanskryckie i potrafi je wyrecytować, rozumie znaczenie prostych zdań w sanskrycie i tekstów zawierających poznane w czasie kursu słownictwo i struktury gramatyczne, wskazuje w zdaniu poszczególne części mowy oraz części zdania, tworzy poznane formy czasownika na podstawie rdzenia, odmienia poznane czasowniki, rzeczowniki i przymiotniki, tłumaczy krótkie teksty z sanskrytu na polski z pomocą słownika, potrafi pracować ze słownikiem i gramatyką.
Kompetencje społeczne:
Student pracuje w parze lub w grupie, posiada umiejętność uczenia się języka starożytnego (systematyczność, skupienie na rozumieniu tekstu, wykorzystanie dostępnych materiałów, takich jak gramatyki i słowniki).
Kryteria oceniania
Obecność i aktywność na zajęciach (25% oceny), wyniki kartkówek, prac domowych (50% oceny), wynik testu końcowego zaliczeniowego – 25% oceny.
Więcej informacji
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: