Technologie informacyjne 3003-P1A1TI
Celem zajęć jest przekazanie studentom podstawowych informacji o technologiach informacyjnych, najważniejszych programach i narzędziach, edytorach tekstu i innych narzędziach do pracy z tekstem oraz środkach multimedialnych i zasobach przydatnych dla filologów.
Przedmiotem zajęć są także: zasady i zwyczaje składania tekstu polskiego, pierwsze kroki w tworzeniu stron www. Studenci poznają zagadnienia związane z zasobami lingwistycznymi: korpusami, słownikami, tagerami, narzędziami statystycznymi, syntezatorami mowy itd. Studenci uczą się także wyszukiwać informacje w zbiorach tekstów literackich, bibliotekach wirtualnych i innych źródłach internetowych.
Rodzaj przedmiotu
Tryb prowadzenia
Założenia (opisowo)
Koordynatorzy przedmiotu
W cyklu 2024Z: | W cyklu 2023Z: |
Efekty kształcenia
Po zakończeniu kursu student
- ma podstawowe wiadomości o źródłach językowych i literackich;
- zna zasady komunikowania się za pomocą poczty, forów itd.;
- umie efektywnie wyszukiwać informacje;
- zna podstawowe zasady przygotowania artykułu naukowego i prezentacji;
- orientuje się w narzędziach do pracy z danymi tekstowymi o dużej objętości.
Kryteria oceniania
PUNKTY ECTS:
Zgodnie z przypisaną liczbą punktów ECTS opanowanie treści i umiejętności przewidzianych w ramach zajęć wymaga 50–60 h pracy.
WARUNKI ZALICZENIA PRZEDMIOTU I METODY WERYFIKACJI EFEKTÓW KSZTAŁCENIA:
1. Testy bieżące (on-line) i inne aktywności (wypowiedzi na forach, zadania, formularze) – 60%.
2. Test końcowy on-line – 40%.
ZASADY WYKORZYSTYWANIA NARZĘDZI SI:
1. Jeśli studenci chcą na potrzeby pracy zaliczeniowej lub prac cząstkowych skorzystać z narzędzi sztucznej inteligencji, muszą:
a. uzyskać na to zgodę osoby prowadzącej zajęcia,
b. uzgodnić z osobą prowadzącą zajęcia cele i zakres wykorzystania narzędzi sztucznej inteligencji.
2. Jeśli studenci wykorzystają narzędzia sztucznej inteligencji:
a. bez zgody osoby prowadzącej zajęcia lub
b. w sposób z nią nieuzgodniony,
osoba prowadząca zajęcia stosuje procedury analogiczne do tych stosowanych w procedurze antyplagiatowej. Procedury te opisała Uniwersytecka Rada ds. Kształcenia w uchwale nr 14.
Podstawa:
1. Uchwała nr 170 Rady Dydaktycznej dla kierunków studiów: filologia bałtycka, filologia klasyczna i studia śródziemnomorskie, filologia polska, filologia polskiego języka migowego, kulturoznawstwo – wiedza o kulturze, logopedia ogólna i kliniczna, slawistyka, sztuka pisania, sztuki społeczne z dnia 27 lutego 2024 r. w sprawie wytycznych dotyczących korzystania z narzędzi sztucznej inteligencji w procesie kształcenia na Wydziale Polonistyki
2. Uchwała nr 98 Uniwersyteckiej Rady ds. Kształcenia z dnia 8 grudnia 2023 r. w sprawie wytycznych dotyczących korzystania z narzędzi sztucznej inteligencji w procesie kształcenia.
3. Uchwała nr 14 Uniwersyteckiej Rady ds. Kształcenia z dnia 13 lipca 2020 r. w sprawie wytycznych dotyczących standardów i procedur postępowania w przypadku przygotowywania prac zaliczeniowych i dyplomowych z naruszeniem prawa na Uniwersytecie Warszawskim.
Literatura
Skrypt i prezentacje przygotowane przez prowadzących.
E. Hajnicz, Najbardziej znane korpusy tekstów. Opracowanie przeglądowe, Warszawa 2011.
J. Kaplan, Sztuczna inteligencja. Co każdy powinien wiedzieć, Warszawa 2019.
T. Oetiker, Nie za krótkie wprowadzenie do systemu LaTeX, online: http://texdoc.net/texmf-dist/doc/latex/lshort-polish/lshort2e.pdf.
P. Pałka, A. Kwaśnicka-Janowicz, Przewodnik po elektronicznych zasobach językowych dla polonistów (słowniki, kartoteki, korpusy, kompendia), Kraków 2017, online: https://tmjp.pl/images/pdf/przewodnik_po_elektronicznych_zasobach.pdf.
A. Przepiórkowski, M. Bańko, R. L. Górski, B. Lewandowska-Tomaszczyk (red.), Narodowy Korpus Języka Polskiego, Warszawa 2012.
A. Wierzbicka-Olejniczak, Komunikacja językowa i grzeczność w Internecie, [w:] Komunikowanie publiczne. Zagadnienia wybrane, Kudra B., Olejniczak E. (red.), Łódź 2014.
A. Witońska-Pakulska, Prawo dla twórców internetowych, Gliwice 2017.
A. Wolański, Edycja tekstów. Praktyczny poradnik (książka, prasa, www), Warszawa 2008 i następne.
P. Wróblewski, MS Office 2013/365 PL w biurze i nie tylko, Gliwice 2013.
Więcej informacji
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: