Warsztat krytyczny (krytyka sztuki) 3002-SPEC24KW1
Warsztat, przeznaczony dla osób studiujących specjalizację "Kultura Wizualna" , stawia sobie zadanie zapoznania osób studiujących z bieżącymi zjawiskami polskiej sztuki współczesnej w formule przygotowania do krytycznej analizy wystaw i innych form współczesnych prezentacji dzieł (w tym wystaw cyfrowych, albumów artystycznych, zinów i innych form). Program każdego semestru zajęć powstaje w reakcji na bieżące, dostępne wydarzenia artystyczne oraz odnosi się do najnowszych debat w polskim i światowym świecie sztuki. Szczególną uwagę warsztat przywiązuje do 1. swoistego języka wystawy jako wypowiedzi; 2. momentów, w których nauka i działalność społeczna (i polityczna) krzyżują się z działalnością artystyczną. Interesują nas momenty, w których sztuka wykorzystywana jest jako źródło wiedzy, sposób jej wypracowywania, przekazywania i społecznego upowszechniania.
Rodzaj przedmiotu
Tryb prowadzenia
Założenia (opisowo)
Koordynatorzy przedmiotu
Efekty kształcenia
Wiedza
Osoba studiująca zna i rozumie:
- podstawowy język krytyczny i analityczny z dziedziny wystawiennictwa I krytyki sztuki współczesnej;
- historyczny rozwój wybranych nurtów ekspozycyjnych;
- w stopniu pogłębionym rozumie wspołczesne tendencje artystyczne w polskim świecie sztuki – rozpoznaje dominujące formaty, techniki, media i tendencje estetyczne;
Umiejętności
Osoba studiująca potrafi:
- rozpoznawać gatunki wystaw, typy instytucji ekspozycyjnych;
- samodzielnie zdobywać i poszerzać wiedzę o aktualnych wydarzeniach w sztukach wizualnych;
- wykorzystywać narzędzia analityczne do krytyki wybranych praktyk wystawienniczych i innych form eksponowania sztuki współczesnej;
- uważnie i ze zrozumieniem czytać teksty z teorii sztuki współczesnej, teksty analityczne i teksty śledzące podstawowe przemiany tendencji w sztuce współczesnej;
Kompetencje społeczne
Osoba studiująca jest gotowa do:
- prowadzenia refleksji nad społeczną I polityczną rolą wystawy jako medium komunikacji I sposobu prezentacji sztuki;
- samodzielnego czytania tekstów naukowych z dziedziny krytyki sztuki;
Kryteria oceniania
Podstawowym warunkiem zaliczenia przedmiotu jest regularne uczestnictwo w zajęciach. Osoba studiująca ma prawo do dwóch nieobecności w każdym semestrze. Osoba mająca od trzech do pięciu nieobecności w semestrze musi nadrobić je w sposób określony przez osobę prowadzącą. Nieobecności (nawet usprawiedliwione!) na więcej niż pięciu zajęciach (30%) w semestrze skutkują
niedopuszczeniem do zaliczenia tego semestru, a w konsekwencji niezaliczeniem całych zajęć.
Jedynie osoby z przyznaną Indywidualną Organizacją Studiów w oparciu o opinię BON mogą mieć zwiększony limit nieobecności, jednak nie więcej niż do 50% w każdym semestrze.
Warunkiem zaliczenia jest aktywne uczestnictwo w zajęciach – w tym: przygotowywanie krótkich zadań własnych i w grupach, uczestniczenie w oprowadzaniach (w ramach godzin zajęć) i zadaniach realizowanych w galeriach oraz przygotowanie finalnego projektu krytycznego, którym może być tekst analityczny lub teoretyczny dotyczący polskiej sztuki współczesnej (o objętości od 3 do 5 stron znormalizowanego komputeropisu). Ocena końcowa wyliczana jest na podstawie aktywności (25%) i pracy pisemnej (75%).
Szacunkowy nakład pracy osoby studiującej: 3 ECTS (90h) - udział w zajęciach 30h (1 ECTS), przygotowanie do zajęć 30h (1 ECTS), przygotowanie tekstu na zaliczenie zajęć 30h (1 ECTS).
Sposób wykorzystania narzędzi sztucznej inteligencji w prezentacjach określają zapisy § 3 i 4 uchwały nr 98 Uniwersyteckiej Rady ds. Kształcenia z dnia 8 grudnia 2023 roku. W związku z tym, że jedną z podstawowych umiejętności zdobywanych na kierunkach studiów organizowanych na Wydziale Polonistyki jest sprawne i profesjonalne posługiwanie się polszczyzną pisaną, a w szczególności stylem naukowym, zabrania się wykorzystywania systemów sztucznej inteligencji do korekty i redakcji tekstów, a także generowania tekstu i slajdów.
Literatura
Zajęcia mają charakter warsztatowy, literatura jest każdorazowo dobierana do tematyki i typu wystaw oglądanych i analizowanych w danym semestrze. Lektury obejmują zarówno prace teoretyczne, jak i eseje kuratorskie i krytyczne w tym bieżąca recenzje i teksty przeglądowe ukazujące się w czasopismach kulturalnych, m.in. „Szum”, „dwutygodnik” itd.
Więcej informacji
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: