Współczesny dyskurs publiczny w perspektywie teorii krytycznych 3002-2PROS23O4
Proseminarium ma pozwolić studentom na usystematyzowanie wiedzy z dwudziestowiecznych krytycznych teorii interpretacyjnych (zogniskowanych wokół takich pojęć jak na przykład ideologia, klasa społeczna, płeć, seksualność, rasizm, biowładza, dyskurs, afekt, postkolonializm, nacjonalizm, globalizacja i innych) oraz jej zastosowanie do analizy odpowiednio wyodrębnionych zjawisk kultury. ze szczególnym uwzględnieniem ich mediów, praktyk i pojęć, mieszczących się w zakresie szeroko rozumianej współczesnej kultury polskiej (po 1939 roku), ujmowanej z perspektywy dyskursu publicznego. Zajęcia nie przygotowują do żadnego konkretnego seminarium, oferują jednak narzędzia teoretyczne i interpretacyjne w późniejszym pisaniu pracy magisterskiej na dowolny temat.
Rodzaj przedmiotu
proseminaria
Koordynatorzy przedmiotu
Efekty kształcenia
Wiedza:
Student zna i rozumie:
K_W04 w zaawansowanym stopniu wybrane metodologie nauk o kulturze, strategie poznawcze i stosowane metody badawcze
K_W08 metody analizy oraz interpretacji praktyk i tekstów kultury
K_W10 podstawowe zagadnienia z zakresu filozofii kultury
Umiejętności:
Student potrafi:
K_U02 interpretować zgromadzony materiał uwzględniając kontekst historyczny, społeczny i polityczny
K_U04 wykorzystywać metodologię badawczą oraz narzędzia (także cyfrowe) nauk humanistycznych oraz prezentować i syntetyzować uzyskane tymi metodami dane
K_U05 pisać rozprawy, samodzielnie dobierając literaturę oraz zaprezentować ustnie wyniki swych dociekań badawczych, a także wygłosić referat będący rezultatem samodzielnej analizy literatury przedmiotu; w swych wypowiedziach pisemnych i ustnych stosuje w sposób poprawny terminologię z zakresu nauk o kulturze
K_U06 zabierać głos w dyskusji stosując poprawne strategie argumentacyjne i operacje logiczne
Kompetencje społeczne:
Student jest gotów do:
K_K01 krytycznej oceny posiadanej wiedzy i odbieranych treści
K_K03 dostrzegania wagi refleksji kulturoznawczej dla życia społecznego i dostrzegania konieczność jej rozwoju
Kryteria oceniania
Ocena zostanie wystawiona na podstawie aktywności w dyskusji oraz przygotowywanych przez studentów prezentacji.
Literatura
Szczegółowy sylabus wraz z bilbliografią zostanie uzgodniony wspólnie z uczestnikami proseminarium, w zależności od ich potrzeb i zainteresowań. Wykładowca będzie wysyłał studentom teksty do przeczytania na zajęcia w formie elektronicznej.
Więcej informacji
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: