Historia kultury polskiej do końca XVIII w. 3002-1LHKP1CW
W semestrze zimowym będą otwarte cztery grupy ćwiczeniowe - należy zarejestrować się do jednej z nich:
„Staropolska kultura wizualna” – prowadząca: mgr Agata Koprowicz, wtorek, 13:15 - 14:45, s. 8;
„Choreografie epoki staropolskiej” – prowadzący dr hab. Piotr Morawski, poniedziałek 15:00 - 16:30, s 9.
„Obrazy świata – Rękopis znaleziony w Saragossie” – prowadzący dr hab. Igor Piotrowski, czwartek, 13:15 - 14:45, s. 9.
„Średniowieczne i renesansowe wizje świata i człowieka” – prowadzący: prof. dr hab. Marek Prejs, poniedziałek 11.30-13.00, s. 9.
Pełne opisy i programy zajęć można znaleźć w sylabusach grup zajęciowych.
W cyklu 2024Z:
Poszczególne kursy skupiają się na różnych zagadnieniach oraz perspektywach patrzenia na historię tzw. epok dawnych. Szczegółowy opis można znaleźć w sylabusach na podstronach poszczególnych grup zajęciowych. |
Rodzaj przedmiotu
Tryb prowadzenia
Założenia (opisowo)
Koordynatorzy przedmiotu
W cyklu 2024Z: | W cyklu 2023Z: |
Efekty kształcenia
WIEDZA
Osoba studiująca zna i rozumie:
- w stopniu zaawansowanym wybrane aspekty historii kultury polskiej do końca XVIII wieku;
- w stopniu zaawansowanym wybrane metody stosowane w badaniach historii kultury polskiej do końca XVIII wieku;
- dynamikę przemian społeczno-kulturowych w I Rzeczypospolitej oraz ich związek ze zjawiskami globalnymi, a także z przemianami zachodzącymi w krajach sąsiedzkich;
- metody analizy oraz interpretacji praktyk i tekstów kultury polskiej do końca XVIII wieku, również w perspektywie porównawczej.
UMIEJĘTNOŚCI
Osoba studiująca potrafi:
- wykorzystać posiadaną wiedzę na temat historii kultury polskiej do końca XVIII wieku, by samodzielnie opracować wybrane problemy badawcze;
- wykorzystać zdobytą w czasie zajęć wiedzę i umiejętności, by analizować i interpretować wybrane praktyki i teksty kultury polskiej do końca XVIII wieku, uwzględniając szerszy kontekst historyczny, społeczny i polityczny;
- napisać pracę, dobierając samodzielnie literaturę z zakresu historii kultury polskiej do końca XVIII wieku;
- w pracy zaliczeniowej oraz w wypowiedziach ustnych poprawnie stosować terminologię z zakresu badań nad historią kultury do końca XVIII wieku;
- zabierać głos w dyskusji, wykorzystując wiedzę wyniesioną z zajęć oraz znajomość literatury naukowej;
- samodzielnie dokształcać się w zakresie przemian społeczno-kulturowych w Polsce do końca XVIII wieku.
KOMPETENCJE SPOŁECZNE
Osoba studiująca gotowa jest do:
- przyjęcia postawy szacunku i badawczej ciekawości wobec różnorodnych zjawisk kultury polskiej;
- dostrzegania wagi refleksji kulturoznawczej dla współczesnego życia społecznego;
- dostrzegania we współczesnej kulturze polskiej powiązań ze zjawiskami charakterystycznymi dla historii kultury polskiej do końca XVIII wieku.
Kryteria oceniania
Podstawowym warunkiem zaliczenia semestru jest uczestniczenie w zajęciach. Nieobecności należy usprawiedliwiać u osoby prowadzącej. Osoba studiująca ma prawo do dwóch usprawiedliwionych lub nieusprawiedliwionych nieobecności w semestrze. Osoba mająca od trzech do pięciu nieobecności w semestrze musi nadrobić je w sposób określony przez osobę prowadzącą. Nieobecności (nawet usprawiedliwione!) na więcej niż pięciu zajęciach (30%) w semestrze skutkują niedopuszczeniem do zaliczenia zajęć. Jedynie osoby z przyznaną Indywidualną Organizacją Studiów w oparciu o opinię BON mogą mieć zwiększony limit nieobecności, jednak nie więcej niż do 50% w semestrze.
Osoby, które nie zaliczą nieobecności, nie mogą w pierwszym semestrze złożyć pracy pisemnej, a tym samym uzyskać zaliczenia.
Podstawą wystawienia oceny końcowej w pierwszym semestrze jest ocena pisemnej pracy semestralnej. Ocena końcowa może zostać podwyższona ze względu na dużą aktywność podczas zajęć (zabieranie głosu w dyskusjach, formułowanie pytań, wykazywanie się bardzo dobrą znajomością lektur) w trakcie całego semestru.
W pisemnej pracy semestralnej (ramowa objętość 10 stron) oceniana będzie przede wszystkim (70%) wiedza na temat wybranych aspektów kultury polskiej do końca XVIII wieku i umiejętność posługiwania się wprowadzonymi podczas zajęć koncepcjami teoretycznymi, a także poprawność językowa i stylistyczna (20%) oraz struktura wypowiedzi pisemnej (10%).
Szacunkowy nakład pracy osoby uczestniczącej w zajęciach:
udział w zajęciach 30h (1 ECTS), przygotowanie do zajęć 60h (2 ECTS), przygotowanie pracy semestralnej 60h (2 ECTS). Łącznie 5 ECTS (150h).
Sposób wykorzystania narzędzi sztucznej inteligencji w pisemnych pracach zaliczeniowych określają zapisy § 3 i 4 uchwały nr 98 Uniwersyteckiej Rady ds. Kształcenia z dnia 8 grudnia 2023 roku. W związku z tym, że jedną z podstawowych umiejętności zdobywanych na kierunkach studiów organizowanych na Wydziale Polonistyki jest sprawne i profesjonalne posługiwanie się polszczyzną pisaną, a w szczególności stylem naukowym, zabrania się wykorzystywania systemów sztucznej inteligencji do korekty i redakcji tekstów.
Literatura
Szczegółowy wybór literatury do poszczególnych zajęć można znaleźć w sylabusach grup zajęciowych.
W cyklu 2024Z:
Auerbach Erich, Mimesis. Rzeczywistość przedstawiona w literaturze Zachodu, przeł. Z. Żabicki, Warszawa 2004. |
Więcej informacji
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: