Historia literatury polskiej współczesnej 3001-11A3LW
Wykład omawiający wybrane problemy literatury polskiej w latach 1918-1989.
Zaznajomienie słuchaczy z najważniejszymi zjawiskami literatury i kultury polskiej XX wieku. Uświadomienie im wzajemnych związków zachodzących między literaturą a światem społecznym (życiem politycznym, ideami, postawami, religią etc.) Rola literatury w pluralistycznym społeczeństwie demokatycznym.
Przekazanie słuchaczom wskazówek dotyczących dalszych lektur.
Rodzaj przedmiotu
Tryb prowadzenia
Założenia (opisowo)
Efekty kształcenia
Wiedza:
Student ogólnie orientuje się w historii literatury polskiej lat 1918-1989, ma świadomość związków tej literatury ze zjawiskami politycznymi i społecznymi wieku XX. Po ukończeniu przedmiotu student uświadamia sobie złożoność problematyki kultury polskiej XX-wieku i jej wagę dla nowoczesnej formacji humanistycznej.
Umiejętności:
Student rozpoznaje istotne dla kultury narodowej wątki, przejawia postawę hermeneutyczną wobec tekstów i projektów duchowych.
Kompetencje:
Student przejawia postawę tolerancji i dialogu w społeczeństwie pluralistycznym, świadomie kreuje własną tożsamość w obliczu tekstów kultury.
Kryteria oceniania
Metody i kryteria oceniania:
końcowe zaliczenie pisemne
Praktyki zawodowe
Nie dotyczy
Literatura
Strona www Zakładu Literatury XX wieku
Więcej informacji
Więcej informacji o poziomie przedmiotu, roku studiów (i/lub semestrze) w którym się odbywa, o rodzaju i liczbie godzin zajęć - szukaj w planach studiów odpowiednich programów. Ten przedmiot jest związany z programami:
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: