Historia ziem czeskich i Czechosłowacji 1848-1938 2900-MK1-HZCZ-KL
Pierwsza część wykładu poświęcona jest sytuacji Czechów pod rządami Habsburgów w okresie pomiędzy czeskim „odrodzeniem narodowym” w I połowie XIX w. a I wojną światową i rozpadem Austro-Węgier w 1918 r. Narracja koncentruje się wokół stosunków czesko-niemieckich oraz polityki rządu w Wiedniu. Uwzględnia ona również przemiany świadomościowe, demograficzne i gospodarcze, które zachodziły na ziemiach czeskich w XIX w. W drugiej części wykład dotyczy historii tzw. I Republiki Czechosłowackiej, czyli formy ustrojowej państwa czechosłowackiego istniejącej do przemian wywołanych przyjęciem układu monachijskiego jesienią 1938 r. Również w tej części obok wydarzeń politycznych omówione zostaną najważniejsze zjawiska gospodarcze, społeczne i kulturalne, składające się na fenomen dwudziestolecia międzywojennego w Czechosłowacji.
Wykład ma swoją kontynuację w semestrze letnim, kiedy omawiana będzie historia ziem czeskich i Słowacji w okresie II wojny światowej, a następnie dzieje Czechosłowacji w latach 1945-1992.
Rodzaj przedmiotu
fakultatywne
Założenia (opisowo)
Koordynatorzy przedmiotu
Efekty kształcenia
Po zaliczeniu wykładu student:
– zna podstawowe fakty z historii ziem czeskich/Czechosłowacji w omawianym okresie;
– rozumie złożoność procesów kształtowania się świadomości narodowej w Europie Środkowej;
– zna podstawowe interpretacje dotyczące omawianych wydarzeń.
Kryteria oceniania
Dopuszcza się co najwyżej dwie nieobecności w trakcie semestru.
Wykład zaliczany jest na podstawie testu końcowego, składającego się z 10-20 pytań zamkniętych. Do uzyskania zaliczenia niezbędne jest udzielenie min. 60% odpowiedzi poprawnych.
Literatura
Nie jest wymagana.
Więcej informacji
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: