Historia starożytna, semestr II - ćwiczenia 2900-LZ-HS-C2
STUDIA ZAOCZNE
Zajęcia polegają na analizie źródeł pod kierunkiem prowadzącego, podstawową i najczęstszą ich formą jest dyskusja na zapowiedziany temat, do której uczestnicy ćwiczeń samodzielnie się przygotowują. Tematy poszczególnych zajęć podają syllabusy poszczególnych prowadzących. Do każdych zajęć sformułowany jest temat, podane podstawowe źródła i wskazówki bibliograficzne. Student przygotowuje sam przewidziany syllabusm temat, a na zajęciach zmierza się do jego naukowego opracowania. W ten sposób studenci nabywają doświadczenia w badaniu naukowym. Ćwiczenia mają nauczyć podstaw pracy naukowej w zakresie historii starożytnej Tematy zajęć są zróżnicowane w różnych grupach ćwiczeniowych, każda grupa pracuje z innymi tekstami, bądź, w wypadku tego samego tekstu, nad innymi tematami. Wszyscy zaczynają jednak od Homera, we wszystkich grupach pojawiają się wszystkie kategorie źródeł. Często mogą mieć miejsce także indywidualne, niewielkie referaty studenckie, prezentujące bądź określone źródło, bądź też referujące opracowania naukowe. Wszyscy studenci, zgodnie z podanymi w syllabusie wskazówkami bibliograficznymi, czytają na każde zajęcia odpowiednią literaturę przedmiotu.
Prowadzący ocenia pracę studenta na zajęciach, jego przygotowanie na każde ćwiczenia, wkład w dyskusję, stopień opanowania literatury przedmiotu.
Rodzaj przedmiotu
Koordynatorzy przedmiotu
Efekty kształcenia
- student analizuje różne typy źródeł;
– rozpoznaje zjawiska historyczne właściwe dla świata rzymskiego ;
– wyjaśnia pojęcia związane z ustrojem Rzymu;
– zna geografię świata rzymskiego.
Literatura
STUDIA ZAOCZNE
Literature podają poszczególne syllabusy - różne dla różnych grup. Poza specjalistycznymi opracowaniami stosuje się jednak także podstawowe podręczniki:
B. Bravo, E. Wipszycka, Historia starożytnych Greków. Tom I Warszawa 1988; Tom III Warszawa 1992
W. Lengauer, Starożytna Grecja okresu archaicznego i klasycznego. Warszawa 1999.
N.G.L. Hammond, Dzieje Grecji. Warszawa 1973 (i następne wydania).
M. Cary, H.H. Scullard, Dzieje Rzymu. Warszawa 1992 i następne wydania
Więcej informacji
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: