Archeologia starożytnego Bliskiego Wschodu i Egiptu 2800-ZSBWE
Seminarium w zakresie Starożytnego Wschodu i Egiptu proponuje podjęcie badań nad „historycznymi” kulturami Wschodu (od schyłku IV tys. do połowy I tys. p.n.e.), w obszarze obejmującym Anatolię, Syro-Palestynę,Mezopotamię i Egipt. Sugerowane zakresy tematyczne obejmują architekturę (zarówno monumentalną – świątynie i pałace, jak i prywatne domy mieszkalne, oraz architekturę obronną), strukturę osadnictwa (urbanistyka, sieci osadnicze), sztukę przedstawieniową – malarstwo/relief/rzeźba, oraz formy „miniaturowe” (pieczęci/pieczęci cylindryczne, terakoty – figurki i plakietki), ceramikę itp. Istotnym elementem rozważań będzie tu wpisanie treści archeologicznej w kontekst historyczny. Uczestnicy zostaną stosownie zaopatrzeni w literaturę ogólną (podręczniki polskie i obcojęzyczne) oraz otrzymają wsparcie w kwerendzie źródłowej dla wybranych tematów – zgodnie z ich zainteresowaniami i sugestiami.
Rodzaj przedmiotu
Tryb prowadzenia
Koordynatorzy przedmiotu
W cyklu 2024: | W cyklu 2023: |
Efekty kształcenia
- student zna rozszerzoną terminologię związaną z archeologią starożytnego Bliskiego Wschodu i Egiptu (K_W02)
- student ma uporządkowaną pogłębioną wiedzę w zakresie metodologii i terminologii dotyczących badań nad kulturą starożytnego Bliskiego Wschodu i Egiptu (K_W04)
- potrafi wyszukiwać, analizować, selekcjonować i wykorzystywać informacje o źródłach archeologicznych i ich kontekście z wykorzystaniem literatury i mediów elektronicznych, oraz poddawać je krytyce i twórczej interpretacji (K_U01)
- jest gotów do wykorzystywania posiadanej przez siebie wiedzy i umiejętności oraz jest świadomy konieczności konfrontowania jej z opiniami ekspertów (K_K01)
- jest gotów do oceny niepowtarzalnej wartości źródeł archeologicznych i ich roli w odtwarzaniu przeszłości człowieka (K_K03)
- jest gotów do krytycznej oceny interpretacji źródeł archeologicznych i historycznych i ma świadomość wieloaspektowości interpretacji (K_K04)
- jest gotów do wykorzystania posiadanej przez siebie wiedzy na temat kompleksowej natury kultury i ma świadomość potrzeby analizy rozmaitych kategorii źródeł dla odtworzenia przeszłości człowieka (K_K05)
Kryteria oceniania
Każdy z uczestników jest zobowiązany do przygotowania dwóch prezentacji na wybrany temat w ciągu roku akademickim – jedną z zakresu starożytnego Wschodu, drugą\ Egiptu. Studenci, dla których jest to seminarium główne, proszeni są zarys magisterskiej po pierwszym roku zajęć, z pełną bibliografią wybranego tematu.
Ważne jest także systematyczne uczestnictwo w zajęciach.
Literatura
Bliski Wschód:
Meyers E.M. (red.), The Oxford Encyclopedia of Archaeology in the Ancient Near East, Oxford 1997
Mieroop M. van de, Historia starożytnego Bliskiego Wschodu, Kraków 2008
Roaf M., Mezopotamia, Katowice 1998
Sasson J.M. (red.), Civilizations of the Ancient Near East, New York 1995
Smogorzewska A., Stępniowski F. (red.), Archeologia starożytnego Bliskiego Wschodu, Warszawa 2009
Śliwa J., Sztuka i archeologia starożytnego Wschodu, Kraków 1997
Egipt:
Dodson A., S. Ikram, The Tomb in Ancient Egypt: Royal and Private Sepulchers from the Early Dynastic Period to the Romans, London 2008
Kemp B.J., Ancient Egypt: Anatomy of a Civilization, London; New York 2006.
Lehner M., The Complete Pyramids, London 1997
Lloyd A.B. (red.), A companion to ancient Egypt, vol. I, Oxford 2010
Moeller N., The archaeology of urbanism in ancient Egypt: from the Predynastic period to the end of the Middle Kingdom, Cambridge 2016
Nicholson P.T., I. Shaw (red.), Ancient Egyptian Materials and Technology, Cambridge, New York 2000
Robins G., The Art of Ancient Egypt, Cambridge, Mass. 2008
Trigger B.G, Early Civilizations: Ancient Egypt in Context, Cairo 1993
https://escholarship.org/uc/nelc_uee (UCLA Encyclopedia of Egyptology)
Więcej informacji
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: