Zaawansowana osteologia człowieka 2800-PB-OST
Przedmiot będący kontynuacją tematyki omawianej podczas Podstawowej osteologii człowieka (2800-PO-BIO-O), której zaliczenie jest wymagane, aby uczestniczyć w kursie.
Zajęcia poświęcone będą opanowaniu podstawowych umiejętności niezbędnych przy badaniu kości ludzkich pochodzących z wykopalisk. Tematy poruszane na zajęciach: (1) biologia kości i wzrost, (2) szkielet dziecięcy, (3) określenie wieku w chwili śmierci: dzieci, (4) określenie wieku w chwili śmierci: dorośli, (5) określenie płci, (6) osteometria: rodzaje pomiarów, (7) osteometria: określenie przyżyciowego wzrostu, (8) cechy niemetryczne na szkielecie
Rodzaj przedmiotu
Tryb prowadzenia
Wymagania (lista przedmiotów)
Koordynatorzy przedmiotu
W cyklu 2023L: | W cyklu 2024L: |
Efekty kształcenia
K_W01, K_W02, K_W06
K_U12, K_U13, K_U14
K_K03, K_K04, K_K11, K_K13
Student po zakończeniu kursu ma podstawową wiedzę o miejscu i znaczeniu bioarcheologii w badaniu przeszłości człowieka, zna podstawowe pojęcia i terminologię stosowane przy opisie szczątków ludzkich, rozumie podstawowe powiązania archeologii z innymi dziedzinami z obszaru nauk przyrodniczych i ścisłych. Po zakończeniu kursu potrafi rozpoznawać i wstępnie analizować szczątki ludzkie, wykrywać proste zależności między nimi a dawnymi procesami kulturowymi i społecznymi stosując odpowiednie metody i techniki z zakresu bioarcheologii. Student docenia niepowtarzalne wartości szczątków ludzkich jako źródeł archeologicznych i ich roli w odtwarzaniu przeszłości człowieka, ma świadomość potrzeby krytycznej oceny interpretacji źródeł bioarcheologicznych ze świadomością wieloaspektowości interpretacji. Jest gotów do uznania znaczenia problematyki etycznej związanej z pracą ze szczątkami ludzkimi. Student jest przygotowany do przestrzegania zasad bezpieczeństwa i higieny pracy podczas zajęć o charakterze warsztatowym.
Kryteria oceniania
Zajęcia zaliczane na podstawie serii testów wykonywanych zdalnie za pomocą narzędzia Google Classroom/Google Forms. Ocena wystawiana jest na podstawie średnich wyników testów.
Literatura
Bass W.M., Human Osteology: A Laboratory and Field Manual, Missouri 1995
Brothwell D.R., Digging up bones, New York 1982
Scheuer L ., Schaefer M., Black S., Juvenile Osteology: A Laboratory and Field Manual, Academic Press 2009
White T.D., Folkens P.A., Osteology, San Diego 2000
Więcej informacji
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: