Sztuka prezentacji 2700-SZPR-OG
Cele: Dostarczenie słuchaczom podstawowej wiedy na temat wystąpień publicznych, podstaw retoryki ogólnej i współczesnej.
Przekazanie wiedzy na temat umiejętności doboru sposobu prowadzenia wystąpienia w zależności od grupy odbiorców, celu.
Przedstawienie podstawowych typów kompozycji wystąpienia w zalezności od gatunku i kontekstu min. referat, prezentacja konferencyjna, mowa okolicznociowa, wywiad radiowy, telewizyjny.
Wskazanie najbardziej skutecznych sposobów rozpoczynania przemówienia, utrzymania uwagi audytorium, realizacji schematu wystąpienia.
Przekazanie słuchaczom umiejętności wystąpień przed kamerą, mikrofonem z uwzględnieniem mowy ciała, intonacji.
Opis programu zajęć:
Każde z zajęć składać się będzie z krótkiej cześci wykładowej - wprowadzenia do tematu a następnie z ćwiczeń i warsztatów podczas których studenci będą mogli w praktyce wykorzystać i przetestować zdobytą wiedzę i przyswoić umiejętności.
Krótka część historyczna dotyczyć będzie wyodrębnienia retoryki jako praktycznej sztuki komunikowania, która ewoluuje na przestrzeni wieków.
Słuchacze będą samodzielnie i w małych grupach zadaniowych opracowywać plany i schematy wystąpień. Będą na podstawie analizy wystąpień prezentowanych przez prowadącego przygotowywać wystąpienia o różnej kompozycji: referat, prezentacja itd..
Zdobędą umiejętność panowania nad stresem podczas wystąpień, zdobywania pewności siebie, panowania nad własnym ciałem. Jednym z warsztatów będzie praca z ciałem: pozycją otwartą, zamkniętą, wycofaną, pewną siebie, praca z głosem, praca z kamerą, mikrofonem.
Podczas ćwiczeń studenci będą nagrywali wywiady zarówno audio jak i wideo, analizowali je i doskonalili.
Koordynatorzy przedmiotu
Efekty kształcenia
Student i rozumie podstawowe pojęcia historii retoryki praktycznej.
Umie opracować i skomponować treść wystąpienia w zależności od rodzaju wystąpienia i grupy odbiorców, umie zapanować nad stresem, użyć mowy ciała i zapanowaćnad głosem podczas wystąpień publicznych, sluchacz zna zasady pracy z kamerą, mikrofonem przed publicznością na żywo, zna zasady doboru stroju i elementów wizażu stosowanych w wystąpieniach publicznych.
Kryteria oceniania
Projekt grupowy i indywidualny, test koncowy
Więcej informacji
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: