Teoretyczne konteksty społecznych obiegów kultury 2700-M-PW-Z2TKSOK
W czasie zajęć podjęte zostaną następujące zagadnienia:
- układy kultury, pole kultury, uczestnictwo w kulturze,
- klasowość praktyk kulturowych a wszystkożerność kulturowa,
- postmodernizm i jego krytyka - wybrane teorie,
- konstruktywizm społeczny - wybrane teorie,
- post- i transhumanizm w kontekście społecznych obiegów kultury.
Rodzaj przedmiotu
Tryb prowadzenia
Założenia (opisowo)
Koordynatorzy przedmiotu
Efekty kształcenia
K2_W01 Student/ka zna i rozumie miejsce nauk o komunikacji społecznej i mediach w systemie nauk jako dyscypliny badającej współczesne środowisko informacyjne oraz system obiegu informacji w społeczeństwie; a także ich specyfikę przedmiotową i metodologiczną.
K2_W08 Student/ka zna i rozumie znaczenie społeczne, kulturowe i cywilizacyjne komunikacji bibliologicznej.
K2_U05 Student/ka potrafi dokonać obserwacji i interpretacji zjawisk związanych ze społecznym funkcjonowaniem piśmiennictwa tradycyjnego i cyfrowego oraz procesów zachodzących na współczesnym rynku wydawniczym, określić ich genezę oraz przewidywać skutki.
K2_U09 Student/ka potrafi przeprowadzić merytoryczną debatę na temat zagadnień związanych z naukami o komunikacji społecznej i mediach, w szczególności edytorstwa bibliologicznego, z wykorzystaniem specjalistycznej terminologii oraz nowoczesnych technik i narzędzi komunikacyjnych.
K2_U10 Student/ka potrafi rzeczowo przedstawiać swoje poglądy, obiektywnie oceniać poglądy interlokutorów, formułować wnioski oraz proponować własne rozwiązania na podstawie zdobytej wiedzy z zakresy nauk o komunikacji społecznej i mediach, szczególnie edytorstwa bibliologicznego.
K2_K01 Student/ka jest gotów/gotowa do krytycznej oceny poziomu swojej wiedzy i umiejętności oraz jej rozwijania, doskonalenia i korzystania z różnego rodzaju źródeł informacji przy rozwiązywaniu problemów badawczych dotyczących współczesnych obiegów kultury.
Kryteria oceniania
Zasady ogólne:
- Dopuszczalna jedna nieusprawiedliwiona i jedna usprawiedliwiona nieobecność w semestrze. Student ma możliwość odrobienia nieobecności poprzez zaliczenie ustne omawianego na zajęciach tematu.
- Nie ma możliwości poprawiania pozytywnych ocen.
Wykład:
- Warunkiem zaliczenia wykładu jest uzyskanie wystarczającej liczby obecności oraz uzyskanie pozytywnego wyniki z końcowego dla wykładu egzaminu ustnego.
Ćwiczenia:
- Warunkiem zaliczenia ćwiczeń jest uzyskanie wystarczającej liczby obecności, aktywność i opracowanie wybranego tematu, a także poprowadzenie moderowanej dyskusji na ten temat.
- Kolejność wystąpień zależeć będzie od wielkości grupy oraz tematu.
Praktyki zawodowe
brak
Literatura
Lektury podstawowe:
Gdula, M. (2015). Uspołecznienie i kompozycja : dwie tradycje myśli społecznej a współczesne teorie krytyczne. Warszawa: Wydawnictwo Krytyki Politycznej.
Jasińska-Kania, A. et al. (2006). Współczesne teorie socjologiczne. 1 i 2. Warszawa: Wydawnictwo Naukowe "Scholar".
Turner, J. H. (1998). Socjologia : koncepcje i ich zastosowanie. Poznań: Zysk i S-ka.
Turner, J. H. (2012). Struktura teorii socjologicznej. Warszawa: Wydawnictwo Naukowe PWN.
Więcej informacji
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: