Polityka wydawnicza 2700-M-PW-Z1PW
Zajęcia mają na celu zapoznanie studentów z problematyką dotyczącą podstawowych zagadnień zmieniającego się kształtu polskiego systemu książki na przestrzeni XX i XXI w. Poddane analizie zostaną zasadnicze cechy charakteryzujące rynek księgarsko-wydawniczy na ziemiach polskich przed I wojną światową, w II RP, PRL, po 1989 r. oraz współcześnie. Szczególną wagę przywiązuje się do kwestii założeń polityki władz państwowych oraz koncepcji kreowanych przez elity branżowe, a także strategii rynkowej najważniejszych firm, tak w aspekcie historycznym, jak i dzisiejszym. Uwzględnione zostaną elementy kontynuacji, a także innowacji i prekursorstwa. Zaprezentuje się firmy dominujące na rynku. W polu zainteresowań znajdą się także elementy wolności gospodarczej i wolności słowa. Analizie poddane zostaną ich ograniczenia (aż po negację), a także walka o podstawowe wartości w tej dziedzinie (m.in. w zw. z dziejami wydawnictw II obiegu w okresie PRL).
Rodzaj przedmiotu
Tryb prowadzenia
Założenia (opisowo)
Koordynatorzy przedmiotu
Efekty kształcenia
Po ukończeniu przedmiotu student:
- dysponuje wiedzą dotyczącą zasadniczych aspektów politycznych i ekonomicznych kształtujących sytuację książki polskiej w jej wymiarze rynkowym na przestrzeni ponad 100 ostatnich lat;
- posiada umiejętność rozpoznania zasadniczych kierunków zmiennej polityki władz państwowych, a także odpowiednich strategii i mechanizmów przystosowawczych, wypracowanych przez liderów rynku w związku z tego rodzaju uwarunkowaniami;
- potrafi kompetentnie badać materiał historyczny i zestawiać go z danymi współczesnymi, by dostrzec, jak skomplikowane czynniki ukształtowały polski rynek książki, potrafi też formułować na tej podstawie wnioski na przyszłość.
Kryteria oceniania
Zaliczenie pisemne, obecność na zajęciach obowiązkowa, dozwolone dwie nieobecności nieusprawiedliwione.
Praktyki zawodowe
None
Literatura
S. Siekierski, Książka we współczesnej kulturze polskiej, Pułtusk 2006; B. Klukowski, Księgarstwo i zawód księgarza w Polsce, Warszawa 2008, B. Klukowski, M. Tobera, W tym niezwykłym czasie. Początki transformacji polskiego rynku książki, Warszawa 2013, Rynek książki w Polsce 2017, Warszawa 2017, J. Olaszek, Rewolucja powielaczy. Niezależny ruch wydawniczy w Polsce 1976-1989, Warszawa 2015.
www.instytutksiazki.pl (Rynek książki / Raporty)
Artykuły M. Tobery:
- Księgarstwo spółdzielcze i prywatne w okresie trójsektorowości polskiego rynku książki (1945-1950), „Przegląd Biblioteczny” 2014 (82), nr 3, s. 329-364.
- „Przy odbudowie Polski przede wszystkim o książce trzeba pamiętać”. Kształtowanie się misji Związku Księgarzy Polskich (do 1945 r.), „Z Badań nad Książką i Księgozbiorami Historycznymi", t. 12, Warszawa 2018, s. 237-250.
Więcej informacji
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: