Specjalizacja radiowa 2700-M-DM-D2SPRA-DZI
Podstawowym celem zajęć jest przekazanie studentom podstawowych umiejętności potrzebnych do podjęcia pracy w radiu.
Część teoretyczna zajęć odbywa się w formie dyskusji na wcześniej zapowiedziany temat, wymaga aktywnego udziału studentów. Znacznie obszerniejsza część praktyczna zajęć odbywa się w studiu radiowym lub sali dydaktycznej, wyposażonej pod kątem specjalizacji (sprzęt komputerowy, specjalistyczne programy oraz sprzęt reporterski i emisyjny).
Część teoretyczna - obejmuje zagadnienia związane z warsztatem dziennikarza radiowego, poznanie i krótkie omówienie poszczególnych gatunków radiowych oraz wybranych zagadnień z różnych dziedzin (np. prawo, etyka zawodowa) przydatnych podczas późniejszego wykonywania zawodu. Zajęcia prowadzone w formie krótkiego wprowadzenia i dyskusji. Wymagane wcześniejsze przygotowanie się studentów do danego zagadnienia. Ponadto w ramach części teoretycznej możliwe są wizyty w stacjach radiowych i radiowych agencjach informacyjnych oraz spotkania z dziennikarzami radiowymi. Dużo pracy samodzielnej studentów – przygotowywanie zagadnień do omówienia, wyszukiwanie informacji na podany temat, selekcja informacji.
Część praktyczna zajęć odbywa się w studiu radiowym. Podczas tych zajęć studenci mają możliwość przejścia prób mikrofonowych, zapoznania się z wybranymi zagadnieniami technicznymi (prezentacja i obsługa wybranych programów komputerowych, przydatnych w pracy dziennikarza radiowego, obsługa sprzętu reporterskiego i emisyjnego) oraz ćwiczenia logopedyczne. W części praktycznej zajęć nacisk kładziony jest przede wszystkim na jak największą różnorodność ćwiczeń. Uczestnicy mają dzięki temu możliwość wypróbowania swoich umiejętności w tworzeniu różnych gatunków radiowych. Z kolei obsługa sprzętu reporterskiego uczy nie tylko kwestii technicznych, pozwala też na sprawdzenie predyspozycji uczestnika do pracy z ludźmi, uczy formułowania i zadawania pytań oraz selekcji materiału. Próby mikrofonowe oswajają uczestników ze studiem, uczą odpowiednich zachowań, pozwalają ocenić mocne i słabe strony.
Rodzaj przedmiotu
Efekty kształcenia
WIEDZA
Absolwent zna podstawowe gatunki dziennikarskie stosowane w radiu (informacyjne i publicystyczne).
Absolwent zna zasady działania sprzętu radiowego (studyjnego i mobilnego).
Absolwent zna wybrane programy komputerowe stosowane w radiu.
Absolwent posiada ogólną wiedzę o historii i teraźniejszości radiofonii w Polsce.
UMIEJĘTNOŚCI
Absolwent potrafi zastosować podstawowe gatunki dziennikarskie w radiu.
Absolwent potrafi obsługiwać studyjny i mobilny sprzęt używany w radiu.
Absolwent potrafi obsługiwać wybrane programy komputerowe, używane w radiu.
Absolwent potrafi skonstruować modelową ramówkę.
INNE KOMPETENCJE
Absolwent rozumie, na czym polega praca dziennikarza radiowego, zwłaszcza w kontekście odpowiedzialności i stosowania się do zasad etyki zawodowej.
Absolwent potrafi odróżnić przekaz informacyjny od publicystycznego oraz promocyjnego lub reklamowego.
Kryteria oceniania
Ocena ciągła, kontrola obecności, inne (w szczególnych wypadkach zaliczenie ustne lub wykonanie uzgodnionej pracy końcowej)
Praktyki zawodowe
Brak
Literatura
brak
Więcej informacji
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: