Podstawy prawa autorskiego w działalności bibliotecznej i informacyjnej 2700-L-IN-Z5PPA
W ramach przedmiotu omawiane będą następujące zagadnienia: przedmiot prawa autorskiego i pojęcie utworu; treść prawa autorskiego i okresy ochronny różnych typów utworów; wyjątki od prawa autorskiego i domena publiczna; dozwolony użytek prywatny i publiczny; prawo wypożyczeń, dzieła osierocone, dozwolony użytek edukacyjny; prawne regulacje udostępniania utworów cyfrowych przez biblioteki.
Rodzaj przedmiotu
Tryb prowadzenia
Koordynatorzy przedmiotu
Efekty kształcenia
Student zna i rozumie podstawowe pojęcia i zasady z zakresu prawa autorskiego i wie w jaki sposób prawo autorskie stosuje się do działalności bibliotek i innych instytucji kultury.
Student potrafi odpowiednio zinterpretować zasady wyjątków od prawa autorskiego w odniesieniu do działalności bibliotek i innych instytucji kultury.
Student ma świadomość roli prawa autorskiego w pracy bibliotekarza oraz ma świadomość zagrożeń wynikających z naruszenia praw autorskich.
Kryteria oceniania
Wykład konwersacyjny, metoda objaśniania i ilustracji przykładami, dyskusja.
Zaliczenie w postaci pisemnego testu.
Praktyki zawodowe
Nie
Literatura
Ryszard Markiewicz, Ilustrowane prawo autorskie, Wolters Kluwer Polska 2018
Barbara Szczepańska, Wprowadzenie do nowelizacji ustawy o prawie autorskim w zakresie dozwolonego użytku bibliotek, Centrum Cyfrowe 2015.
Ćmiel Renata, Warsztaty „Prawo autorskie – co musi wiedzieć bibliotekarz: dozwolony użytek biblioteczny i związane z nim problemy interpretacyjne” (Warszawa, 22 stycznia 2016 r.) "Bibliotheca Nostra. Śląski Kwartalnik Naukowy" 2016, nr 1, s. 203-206.
Prawo autorskie w bibliotekach| #WiedzaDlaBibliotek, online, 2022 http://www.sbp.pl/artykul/?cid=25002
Więcej informacji
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: