Logika 2700-L-IN-Z3LOG
Zajęcia poświęcone są kolejno następującym tematom: język z perspektywy semiotyki; błędy w fromułowaniu myśli; definiowanie; podstawy systematyzacji; paradoksy logiczne; język rachunku zdań; pojęcie prawa logiki, wynikania, dedukcji; wnioskowania niededukcyjne; uzasadnianie zdań; elementy rachunku nazw i teorii zbiorów; rozwój teorii naukowych; podstawy erystyki. Zajęcia łączą w jedną całość elementy wykładu, konwersatorium i ćwiczeń.
Rodzaj przedmiotu
Założenia (opisowo)
Koordynatorzy przedmiotu
Efekty kształcenia
W efekcie student powinien rozumieć pojęcia i prawa logiki oraz umieć je zastosować do refleksji nad praktyką informującego dyskursu. Dzięki temu powinien podnieść się jego poziom autorefleksji intelektualnej oraz świadomości językowej a w szczególności – wzbogacić się jego repertuar metod pracy naukowej oraz jego zasób środków erystycznych i retorycznych.
Kryteria oceniania
Oceniane będzie rozumienie zagadnienia oraz umiejętność zastosowania teorii do praktyki. Cenione jest aktywne uczestnictwo w zajęciach.
Zaliczenie odbywa na podstawie testu i rozmowy indywidualnej.
Literatura
Zygmunt Ziembiński „Logika praktyczna”
Jacek juliusz Jadacki „Spór o granice języka”
Krystyna Hołówka „Kultura logiczna w przykładach”
Więcej informacji
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: