Polskie media w XX wieku 2700-L-DM-Z2PRXX
Zgodnie z przyjętą metodyką zajęć każdy student będzie opracowywał w każdym semestrze jeden z wybranych tematów na podstawie zaleconej literatury i własnej kwerendy. W pierwszym semestrze będą to tematy dotyczące systemu prasy, wybranych typów czasopiśmienniczych, polskiej radiofonii XX-lecia międzywojennego oraz twórczości wybitnych dziennikarzy tego okresu. Druga część zajęć skupiać się będzie na ideologicznej i polityczne instrumentalizacji mediów okresu PRL, roli i znaczeniu rozgłośni polskojęzycznych, prasowych obiegów alternatywnych – emigracyjnego i krajowego. Osobne miejsce zajmie ocena programowa polskiej radiofonii i telewizji.
Nakład pracy studenta:
Konwersatorium= 60 godz.
Samodzielne przygotowanie do zajęć
2,5 godz. tyg. = 75 godz.
Przygotowanie do zaliczenia = 150 godz.
Razem = 285 godz.
Rodzaj przedmiotu
Efekty kształcenia
Wiedza
Student powinien wiedzieć o cechach systemu mediów w XX –leciu międzywojennym oraz w okresie PRL. Powinien zdawać sobie sprawę z uwarunkowań politycznych, prawnych, ekonomicznych i kulturowych funkcjonowania mediów w Polsce. Powinien znać dorobek wybitnych polskich dziennikarzy XX w.
Umiejętności
Student powinien umieć charakteryzować poszczególne typy czasopiśmiennicze, rozpoznawać polityczne i programowe wybory redakcji. Powinien potrafić wskazywać i wyjaśniać przykłady politycznego instrumentalizowania mediów w XX wieku.
Inne kompetencje
Student powinie mieć świadomość ciągłości tradycji i kultury dziennikarskiej mimo zmieniających się warunków historycznych i politycznych
Kryteria oceniania
Ocenianie na podstawie aktywności na zajęciach oraz poziomu merytorycznego, metodologicznego i formalnego opracowanego przez każdego studenta , wybranego jednego tematu w każdym semestrze
Praktyki zawodowe
Brak
Literatura
A.Paczkowski Prasa codzienna Warszawy 1918-1939, Warszawa 1983
W. P Szymański, Od metafory do heroizmu. Z dziejów czasopism literackich w dwudziestoleciu międzywojennym. Kraków 1967
R.Habielski, Niezłomni, nieprzejednani.Emigracyjne „Wiadomości” i ich krąg (1940-1981),Warszawa 1991
E. Berberiusz, Książe z Maisons Laffite. Gdańsk 1995
Rafał Habielski, Polityczna historia mediów w Polsce w XX wieku, Warszawa 2009
A.Kozieł, Za chwilę dalszy ciąg programu… Telewizja polska czterech dekad, Warszawa 2003
Więcej informacji
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: