Makroekonomia 2700-L-DM-Z2MAKR
Wykład wprowadza słuchaczy w problematykę teorii ekonomii na poziomie aktywności państwa, polityki ekonomicznej, sektora prywatnego i publicznego, działalności władz monetarnych, wyboru celów gospodarczych w skali kraju i regionu.
Rodzaj przedmiotu
Koordynatorzy przedmiotu
Efekty kształcenia
Wiedza – absolwent uzyskuje wiedzę w zakresie podstawowych pojęć makroekonomicznych, stosowanych w teorii ekonomii, w perspektywie całości gospodarki i państwa, jako ważnego podmiotu polityki ekonomicznej. Dowiaduje się między innymi jakie są podstawowe cele makroekonomiczne, w jaki sposób ocenia się stopień ich realizacji, na czym polega polityka fiskalna i monetarna, jakie jest znaczenie inwestycji, jakie są wyjaśnienia zagadnienia cyklu koniunkturalnego, jakie są podstawowe założenia ekonomii zrównoważonego rozwoju, jakie funkcje w gospodarce pełni pieniądz.
Umiejętności – powinien czytać teksty ekonomiczne publikowane w mediach ze zrozumieniem, prawidłowo oceniać użycie adekwatnej terminologii, samodzielnie formułować wnioski, rozumieć zagadnienia funkcjonowania państwa w aspekcie procesu gospodarowania.
Kompetencje – przedmiot tworzy podstawę dla umiejętnego, opartego na kompetencji samodzielnego rozumienia i redagowania tekstów ekonomicznych, a także wyszukiwania źródeł dla pozyskania wiedzy ekonomicznej.
Kryteria oceniania
Wykład – metoda podawcza (elementy konwersatoryjne)
Praktyki zawodowe
Brak
Literatura
Wykład ma charakter autorski i w znacznym stopniu opiera się na krajowych publikacjach książkowch, w zakresie właściwym dla słuchaczy nieekonomicznych kierunków studiów.
Więcej informacji
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: