Język specjalistyczny 2700-L-API-D2JS
Realizacji przedmiotu będą przyświecać dwa cele. Po pierwsze, uświadomienie studentom rangi terminologii i języka specjalistycznego w zapewnianiu sprawnej komunikacji naukowej, branżowej, fachowej i jednocześnie udział terminologii i języka specjalistycznego w tworzeniu barier w komunikacji społecznej, publicznej. Po drugie, zapoznanie studentów z warunkami poprawnego definiowania i regułami tworzenia terminów na wybranych przykładach terminologii powiązanej z architekturą informacji.
1.Pojęcia terminu, terminologii, języka specjalistycznego. Język specjalistyczny a język ogólny. System terminologiczny a myślenie naukowe. Dyskurs terminologiczny. Typy systemów terminologicznych. Leksykon terminologiczny. Organizacje terminologiczne. Banki danych terminologicznych.
2. Typy słowników. Słownik a encyklopedia. Słownik terminologiczny jako szczególny typ słownika. Definicja – pojęcie, rodzaje, błędy. Słownictwo specjalistyczne architektury informacji.
Rodzaj przedmiotu
Tryb prowadzenia
Koordynatorzy przedmiotu
Efekty kształcenia
Wiedza
Ma uporządkowaną wiedzę z zakresu języków specjalistycznych
Zna terminologię architektury informacji
Umiejętności
Potrafi posługiwać się pojęciami i terminologią z zakresu języka specjalistycznego architektury informacji w stopniu umożliwiającym sprawną komunikację w środowisku uczelni i w przyszłej pracy zawodowej
Kompetencje społeczne
Rozumie potrzebę uczenia się przez całe życie
Rozumie konieczność doskonalenia kompetencji językowych w zakresie języka obcego i ojczystego
Kryteria oceniania
Warunki zaliczenia:
1) przygotowanie i publiczne przedstawienie projektu będącego analizą i reprezentacją graficzną wybranego gniazda terminologicznego; praca wykonywana w grupach (maksymalnie trzyosobowych) - do 75%
2) obecność na zajęciach: a) wszystkich - 25%; b) jedna nieobecność - 20%; c) dwie nieobecności - 15%; d) powyżej - 0%
Skala ocen:
5: 91-100%
4,5: 81-90%
4: 71-80%
3,5: 61-70%
3: 50-60%
Nie przewiduję poprawiania ocen pozytywnych.
Praktyki zawodowe
brak
Literatura
1. Grucza F. [red.], Teoretyczne podstawy terminologii, Ossolineum, Wrocław 1991.
2. Lejczyk W., Biesiekierska L., Terminoznawstwo: przedmiot, metody, struktura, Wyd. Uniwersytetu w Białymstoku, Białystok 1998.
3. Lukszyn J., Zmarzer W., Teoretyczne podstawy terminologii, KJS UW, Warszawa 2006.
4. Nowicki W., Podstawy terminologii, Wrocław 1986
Więcej informacji
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: