Strategiczne przywództwo 2637-EMBA-PL-STP
Punktem wyjścia tego kursu jest książka Stevena Kruppa i Paula J.H. Schoemakera „Zwycięskie strategie” analizująca osiągnięcia takich przywódców jak Elon Musk, Richard Branson, Sara Blakely, Oprah Winfray, Nelson Mandela poprzez porównanie ich z wynikami pracy nieskutecznych liderów. W książce wykorzystano dane dotyczące stosowania strategicznych technik zarządzania zebrane od ponad 20 tysięcy menedżerów wyższego szczebla z różnorodnych branż przez ponad 20 lat. Prezes Berkeley Research Group LLC i zarazem wykładowca uniwersytecki rekomenduje tę książkę następująco: „Zwycięskie strategie pokazują, w jaki sposób można rozwijać przywództwo strategiczne w świecie charakteryzującym się coraz większą niepewnością….. to mistrzowska synteza oparta na realnych przykładach, która ułatwia rozwijanie nawyków myślowych i odruchów będących podstawą wizjonerskiego przywództwa.” Na zajęciach skonfrontujemy te strategie z polskimi realiami i najnowszą (czerpaną także z badań metodą neobrazowania mózgu) wiedzą psychologiczną, ale przede wszystkim będziemy analizować zmiany środowiska społecznego (informacyjnego, pracy, więzi społecznych), które zachodzą w trzeciej dekadzie XXI wieku.
Punktem wyjścia do dyskusji problemów etycznych będą dane zawarte w monografii Arielego „ Szczera prawda o nieuczciwości. Jak okłamujemy wszystkich a zwłaszcza samych siebie”
Koordynatorzy przedmiotu
Rodzaj przedmiotu
Tryb prowadzenia
Efekty kształcenia
Zakres wiedzy:
• Rozumie konieczność weryfikacji jakości informacji w tym także opatrzonej klauzulą „ jak pokazały wyniki badań naukowych”
• poprawnie posługuje się pojęciami psychologicznymi do opisu procesów poznawczych, emocjonalnych i motywacyjnych .
• posiada wiedzę o różnych stylach przywództwa sposobach
• zna różne przykłady pozytywnego i negatywnego sposobu przewodzenie grupie
Zakres umiejętności – słuchacz podniesie swoje umiejętności w zakresie:
• Umiejętności słuchania i analizy sygnałów pochodzących od klientów, partnerów i konkurencji, która jest ważna do przewidywania zmian w otoczeniu rynkowym.
• Elastyczności poznawczej przejawiająca się m.in. w otaczaniu się ludźmi, którzy potrafią kwestionować status quo i myśleć nieszablonowo.
• Aktywnego przeciwdziałania błędowi konfirmacji przejawiającym się w tym, że choć automatycznie
( bezwiednie, mimowolnie) koncentrujemy swoją uwagę na dowodach potwierdzających nasze przekonania to w sposób w pełni świadomy dążymy do poszukiwania danych, które są niezgodne z naszymi poglądami
• Umiejętności interpretowania obszernych zbiorów różnorodnych danych i sprawnego przechodzenia z fazy rozważań różnych opcji do fazy wdrażania podjętej decyzji.
• Umiejętności decentracji (rozumienia różnych punktów widzenia) i koordynowania interesów i motywacji interesariuszy zamiast narzucania innym swojej woli z wykorzystaniem posiadanej władzy i pozycji
• Otwartości na eksperymentowanie w krótkich cyklach uczenia ( podejmowanie decyzji o niezbyt dużych konsekwencjach i wyciąganie wniosków z sukcesów i porażek)
Zakres postawy – słuchacz rozumie:
• Znaczenie przywództwa sytuacyjnego i modelu HRT (pokora+szacunek+zaufanie)
• znaczenie samorefleksji
• znaczenie uniwersalności zniekształceń poznawczych, od których NIKT nie jest wolny
Kryteria oceniania
Na ocenę dostateczną: co najmniej 50% z punktów możliwych do zdobycia na i po zajęciach + co najmniej 50% z quizów internetowych;
• Na ocenę dobrą: co najmniej 65% z punktów możliwych do zdobycia na i po zajęciach + co najmniej 65% z quizów internetowych
• Na ocenę bardzo dobrą: co najmniej 85% z punktów możliwych do zdobycia na i po zajęciach + co najmniej 85% z quizów internetowych
• Na ocenę celującą – wymagania na 5 + egzamin ustny
Literatura
Lista lektur podstawowych:
1. Materiały na platformie e-learningowej
2. Krupp, S. Schoemaker, P. J.H (2016). Zwycięskie strategie. Warszawa MTBiznes.
3. Ariely (2017) Szczera prawda o nieuczciwości. Jak okłamujemy wszystkich, a zwłaszcza samych siebie. Sopot: Smak Słowa
4. Cialdini, R. ( 2017). Preswazja. Jak w pełni wykorzystać techniki wpływu społecznego. Gdańsk: GWP
5. Bergstrom, C. T. , West J.D. (2021) „Myśl krytycznie i nie daj sobie wcisnąć kitu”. Łódź: JK.
6. Fitzpatrick,B Collins-Sussman, B (2016).Debugging Teams. Przez współpracę do lepszej produktywności. Gliwice: Helion.
Więcej informacji
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: