Podstawy rachunkowości 2600-LFBRdz1PR
W zakresie wiedzy student zapozna się z pojęciami, zakresem i nadrzędnymi zasadami rachunkowości. Pozna również funkcje, przedmiot i podmioty rachunkowości. Omówiona zostanie odpowiedzialność za rachunkowość, formy ewidencji działalności gospodarczej, w kontekście dostępu do informacji o podmiocie gospodarczym przez interesariuszy.
Ważnym elementem będzie przekazanie wiedzy z zakresu budowy bilansu i wyjaśnienia struktury zasobów majątkowych i źródeł ich pochodzenia. Omówione zostaną przychody i koszty, zasady ustalania wyniku finansowego (rachunek zysków i strat) oraz budowa rachunku przepływów pieniężnych. Zdefiniowane zostaną zdarzenia gospodarcze bilansowe i ich ewidencja na kontach księgowych oraz budowa bilansu zamknięcia. Ponadto treścią wykładu będą zdarzenia gospodarcze wynikowe, dokumenty księgowe, ich ewidencja jak i księgowe ustalanie wyniku finansowego. Dopełnieniem powyższego będzie charakterystyka ksiąg rachunkowych, jak i zasad ich prowadzenia. Podsumowaniem tego zakresu będzie przedstawienie struktury sprawozdania finansowego.
W zakresie kształtowania umiejętności słuchacz będzie potrafił sporządzić bilans dla jednostek gospodarczych prowadzących różne typy działalności. Znając układ bilansu, prawne podstawy klasyfikacji bilansowej, kryteria porządkowania danych w bilansie będzie w stanie ocenić płynność, wymagalność i rentowność podmiotu wraz z ustaleniem równowagi bilansowej. Znając podstawowe kategorie przychodów i kosztów w powiązaniu z rodzajami działalności jednostki będzie potrafił ocenić efekty bieżącej działalności jednostki w ujęciu memoriałowych poprzez umiejętność sporządzania rachunku zysków i strat w wariancie porównawczym i kalkulacyjnym. W ujęciu porównawczym będzie w stanie odróżnić efekty działalności jednostki poprzez ujęcie kasowe: rachunek przepływów pieniężnych.
Słuchacz nabędzie umiejętności klasyfikacji i ewidencji zdarzeń bilansowych i wynikowych. Pozna zasady działania konta księgowe, zasady ewidencji zdarzeń gospodarczych, rodzaje kont księgowych i ich podział kont. Będzie potrafił sporządzić zestawienie sald i obrotów oraz bilans zamknięcia.
Rodzaj przedmiotu
Efekty kształcenia
Po zaliczeniu przedmiotu student:
w zakresie wiedzy:
• definiuje istotę nadrzędnych zasad rachunkowości, w kontekście wskazywania cech informacji powstających w podsystemie rachunkowości finansowej, zarządczej oraz podatkowej (K_W01)
• wymienia elementy sprawozdania finansowego jak i ich kluczowe składowe (K_W01)
• prawidłowo klasyfikuje poszczególne pozycje bilansu oraz rachunku zysków i strat (K_W02)
• identyfikuje operacje gospodarcze i podstawy ich zapisu (dowody księgowe) (K_W05)
w zakresie umiejętności:
• księguje typowe operacje gospodarcze zgodnie z zasadą podwójnego zapisu sporządzając zestawienie obrotów i sald, rachunek zysków i strat (w wariancie porównawczym i kalkulacyjnym) oraz bilans zamknięcia (K_U01)
• określa, jakie podmioty są zobligowane do prowadzenia rachunkowości (K_U01)
• wskazuje osoby odpowiedzialne za realizację obowiązków związanych z rachunkowością (K_U07)
• rozpoznaje zakres obowiązków związanych z rachunkowością (K_U08)
w zakresie kompetencji społecznych:
• ocenia wpływ zdarzeń gospodarczych na sprawozdania finansowe (K_K01)
• ocenia użyteczność informacji ze sprawozdania finansowego do badania płynności, zadłużenia i rentowności podmiotu gospodarczego (K_K01)
• promuje zachowywanie standardów etycznych i przepisów prawa w sporządzaniu sprawozdań finansowych (K_K05)
Kryteria oceniania
Egzamin testu wyboru, zaliczenie pisemne ćwiczeń
Literatura
Podstawowe pozycje:
1. Ustawa o rachunkowości z dnia 29 września 1994. Dz. U. nr 121, poz. 591 (z późn. zm.).
2. Pfaff J., Strojek-Filus M., Podstawy rachunkowości z uwzględnieniem MSSF, PWN, Warszawa 2020.
3. Maciejowska D., Podstawy rachunkowości finansowej. Pojęcia i zadania, Wydawnictwa Uniwersytetu Warszawskiego, 2023.
4. Szczypa P. (red.), Podstawy rachunkowości. Od teorii do praktyki, CeDeWu, Warszawa 2022.
5. Pfaff J. (red.), Rachunkowość finansowa z uwzględnieniem MSSF, PWN, Warszawa 2023.
Uzupełniające pozycje:
1. Turyna J., Rachunkowość finansowa, Wydawnictwo C.H. Beck, Warszawa 2014.
2. Śnieżek E. (red.), Rachunkowość. Podstawy. Wykłady, przykłady, zadania, testy, Wydawnictwo Nieoczywiste, Warszawa 2021.
Więcej informacji
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: