- Bioinformatyka i biologia systemów, stacjonarne, pierwszego stopnia
- Informatyka, stacjonarne, pierwszego stopnia
- Matematyka, stacjonarne, pierwszego stopnia
- Bioinformatyka i biologia systemów, stacjonarne drugiego stopnia
- Informatyka, stacjonarne, drugiego stopnia
- Matematyka, stacjonarne, drugiego stopnia
Efektywna analiza danych w programie MS Excel 2400-ZEWW846-OG
Szczegółowa tematyka kursu:
1. Zaawansowane tabele przestawne
2. Zaawansowane funkcje wyszukiwania i adresu
3. Zaawansowanie funkcje obliczeń warunkowych
4. Tablice dynamiczne
5. Formatowanie warunkowe
6. Sprawdzanie poprawności danych
7. Formanty formularza
8. Zastosowanie Excela w biznesie
Uwaga 1: kurs jest częścią ścieżki edukacyjnej pt. „Ekonomiczna analiza danych w programie Microsoft Excel i języku programowania VBA”, po ukończeniu której uczestnicy otrzymują certyfikat. Szczegóły na stronie WNE UW (Student > Ścieżki edukacyjne).
Uwaga 2: kurs wymaga od studentów dużo pracy własnej i jest realizowany na poziomie zaawansowanym (wymagana wcześniejsza znajomość Excela na poziomie co najmniej średnio zaawansowanym).
Uwaga 3: Obowiązującą na kursie wersją oprogramowania jest Microsoft Office 2021 lub 365 (wersja językowa: polski, system operacyjny: Windows). Korzystanie z wcześniejszej wersji nie jest możliwe (brak wielu funkcji). Wersja językowa Angielska nie stanowi problemu, ale inny system operacyjny (np. Mac) może wiązać się z pewnymi utrudnieniami (inna konstrukcja Wstążki, inne działanie niektórych narzędzi Excela, inne skróty klawiaturowe). Uniwersytet Warszawski nie udostępnia uczestnikom potrzebnego sprzętu komputerowego ani oprogramowania.
Rodzaj przedmiotu
Koordynatorzy przedmiotu
Efekty kształcenia
Słuchacz uzyskał umiejętność wydajnego i efektywnego posługiwania się programem MS Excel i wykorzystania jego zaawansowanych narzędzi oraz funkcji. Tematyka kursu obejmowała następujące zagadnienia: przygotowanie danych do analizy (funkcje tekstowe oraz wyszukiwania i adresu), pracę z bazami danych (tworzenie tabel, odwołania dynamiczne, definiowanie zakresów dynamicznych), analiza danych (funkcje zliczania i obliczeń warunkowych, funkcje bazodanowe i tablicowe, zaawansowane tabele przestawne), tworzenie automatycznych raportów (tablice dynamiczne i nowości Excela 365), tworzenie interfejsu użytkownika dla raportów (formatowanie warunkowe, sprawdzanie poprawności, formanty formularza). Zdobyta na kursie wiedza pozwala na m.in. tworzenie zaawansowanych raportów i interpretować uzyskane w nich wyniki.
Kryteria oceniania
Na końcową ocenę składają się:
• zbiorcza praca domowa (w formie projektu końcowego)
• dodatkowa aktywność na forach dyskusyjnych
Punktacja:
Punkty Ocena
[0-50) 2
[50-60) 3
[60-70) 3,5
[70-80) 4
[80-90) 4,5
[90-100) 5
od 100 5!
Literatura
materiały własne
Więcej informacji
Więcej informacji o poziomie przedmiotu, roku studiów (i/lub semestrze) w którym się odbywa, o rodzaju i liczbie godzin zajęć - szukaj w planach studiów odpowiednich programów. Ten przedmiot jest związany z programami:
- Bioinformatyka i biologia systemów, stacjonarne, pierwszego stopnia
- Informatyka, stacjonarne, pierwszego stopnia
- Matematyka, stacjonarne, pierwszego stopnia
- Bioinformatyka i biologia systemów, stacjonarne drugiego stopnia
- Informatyka, stacjonarne, drugiego stopnia
- Matematyka, stacjonarne, drugiego stopnia
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: