- Bioinformatyka i biologia systemów, stacjonarne, pierwszego stopnia
- Informatyka, stacjonarne, pierwszego stopnia
- Matematyka, stacjonarne, pierwszego stopnia
- Bioinformatyka i biologia systemów, stacjonarne drugiego stopnia
- Informatyka, stacjonarne, drugiego stopnia
- Matematyka, stacjonarne, drugiego stopnia
Wprowadzenie do mikroekonomii - część 2 (kurs internetowy) 2400-INTER-MIK2-OG
Zajęcia odbywają się na platformie internetowej COME: http://www.kampus.uw.edu.pl. Po zarejestrowaniu się na przedmiot w USOS należy zarejestrować się na platformie COME i przed rozpoczęciem kursu zalogować się na platformie w celu weryfikacji dostępu do kursu.
Tygodniowy układ treści zajęć:
Tydzień 1.
Struktury niedoskonale konkurencyjne i ich skutki dla wielkości produkcji i poziomu cen. Konkurencja niedoskonała a oligopol. Teoria gier.
Tydzień 2.
Rynek pracy. Podaż pracy (indywidualna i z gospodarstwa domowego). Popyt na pracę w warunkach doskonałej konkurencji. Mechanizm równoważenia rynku pracy a bezrobocie. Przyczyny zawodności mechanizmu rynkowego na rynku pracy. Ograniczenia dla elastyczności płac. Heterogeniczność siły roboczej i problemy z tym związane
Tydzień 3.
Rynek kapitału. Podaż oszczędności (wybór międzyokresowy konsumenta). Popyt na usługi dóbr kapitałowych oraz na dobra kapitałowe. Inwestycje i rola stóp procentowych w gospodarce.
Tydzień 4.
Inwestycje finansowe i ich powiązanie z rynkiem kapitału. Realne a nominalne stopy procentowe. Problem ryzyka decyzji podmiotów gospodarczych.
Tydzień 5.
Niedoskonałości rynku: efekty zewnętrzne i dobra publiczne. Sposoby przeciwdziałania nieefektywnościom rynkowym. Oddziaływanie podatków na funkcjonowanie gospodarki.
Tydzień 6.
Wymiana w gospodarce otwartej: teoria kosztów komparatywnych. Korzyści z handlu. Zasoby czynników produkcji a handel. Nowoczesne teorie handlu i korzyści z wymiany
Tydzień 7.
Równowaga ogólna w gospodarce: powiązanie rynku towarowego oraz rynku czynników produkcji.
Rodzaj przedmiotu
Założenia (opisowo)
Koordynatorzy przedmiotu
W cyklu 2023L: | W cyklu 2024L: |
Efekty kształcenia
Studenci:
- opanują podstawowe kategorie ekonomii, w szczególności mikroekonomii
- będą w stanie dokonywać prostych analiz rynków towarowego, pracy i kapitału
- dowiedzą się w jaki sposób działa firma i jak jej działanie zależy od struktury rynku
- uzyskają podstawy do oceny, czy rynek działa efektywnie, a w jakich okolicznościach musi być uzupełniany /wspomagany
- poznają podstawy regulacji rynku, w tym pozytywne i negatywne konsekwencje takich regulacji
- uzyskają wyjściowy zasób wiedzy, pozwalającej zrozumieć istotę współpracy międzynarodowej
- nabędą umiejętność patrzenia na gospodarkę z perspektywy równowagi cząstowej i ogólnej i nauczą się rozumieć zależności pomiędzy rynkami
- zrozumieją mechanizm powstawania wielu zjawisk gospodarczych z otaczającego świata, a także uzyskają zdolność ich przewidywania (w podstawowym zakresie)
- nauczą się wypowiadać i dyskutować na tematy gospodarcze
- otrzymają podstawy do studiowania makroekonomii, finansów, ekonomicznych stosunków międzynarodowych.
Podczas kursu student nauczy się samodzielności i systematyczności pracy, rzetelności i punktualności, wymuszonych przez system pracy e-learningowej i przestrzeganie założonych zasad i terminów przez prowadzących kurs.
Kryteria oceniania
W każdym temacie zajęć studenci mogą zdobyć 20 punktów za zadania domowe. Zadania domowe mają formę quizów do rozwiązania on-line oraz pytań lub zadań problemowych obrazujących analizowane w danym temacie kwestie. Dodatkowo proponowane są w każdym temacie dyskusje na forum wybranego problemu, najczęściej dotyczącego aktualnych wydarzeń gospodarczych na świecie lub w Polsce, widzianych z perspektywy ekonomisty zajmującego się mikroekonomią. Aktywność studentów w pracach domowych jest dokumentowana punktami. Kładziemy duży nacisk na systematyczność pracy, dlatego też na każdą pracę domową jest przewidziany czas 14 dni i nie jest możliwe jednorazowe przesłanie wszystkich rozwiązań zaległych zadań po terminie. Zebranie 60% ogólnej liczby punktów warunkuje dopuszczenie do egzaminu końcowego, który stanowi weryfikację zdobytej wiedzy. Egzamin ma formę pytań testowych z możliwością korzystania z materiałów zgromadzonych w trakcie kursu, tj. własnych notatek lub wydruków prezentacji oraz podręczników. Ocena końcowa z przedmiotu jest średnią z wyników uzyskanych z prac domowych oraz egzaminu z wagami 50%.
Literatura
Obowiązkowa:
Begg, D., Fischer, S. i Dornbusch, R., Ekonomia, tom I: Mikroekonomia, PWE Warszawa 1999 (lub późniejsze).
Uzupełniająca:
Bednarski M., Wilkin, J. (red.), Ekonomia dla prawników i nie tylko, Wydawnictwo Prawnicze Lexis-Nexis, Warszawa 2003, rozdz. 1-8
Sloman J., Podstawy ekonomii, PWE, Warszawa 2001, rozdz. 1-6
Samuelson, P.A. i Nordhaus, W.D., Ekonomia, Wydawnictwo Naukowe PWN, Warszawa 2004. t. 1, rozdz. 1-4, 18-24 i t. 2, rozdz. 25-35
Smith, P. i Begg, D., Ekonomia, tom III: Zbiór zadań. PWE Warszawa 1999 (lub późniejsze).
Więcej informacji
Więcej informacji o poziomie przedmiotu, roku studiów (i/lub semestrze) w którym się odbywa, o rodzaju i liczbie godzin zajęć - szukaj w planach studiów odpowiednich programów. Ten przedmiot jest związany z programami:
- Bioinformatyka i biologia systemów, stacjonarne, pierwszego stopnia
- Informatyka, stacjonarne, pierwszego stopnia
- Matematyka, stacjonarne, pierwszego stopnia
- Bioinformatyka i biologia systemów, stacjonarne drugiego stopnia
- Informatyka, stacjonarne, drugiego stopnia
- Matematyka, stacjonarne, drugiego stopnia
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: