- Bioinformatyka i biologia systemów, stacjonarne, pierwszego stopnia
- Informatyka, stacjonarne, pierwszego stopnia
- Matematyka, stacjonarne, pierwszego stopnia
- Bioinformatyka i biologia systemów, stacjonarne drugiego stopnia
- Informatyka, stacjonarne, drugiego stopnia
- Matematyka, stacjonarne, drugiego stopnia
Wprowadzenie do mikroekonomii - część 1 (kurs internetowy) 2400-INTER-MIK1-OG
Zajęcia odbywają się na platformie internetowej COME: http://www.kampus.uw.edu.pl. Po zarejestrowaniu się na przedmiot w USOS należy zarejestrować się na platformie COME i przed rozpoczęciem kursu zalogować się na platformie w celu weryfikacji dostępu do kursu.
Tygodniowy układ treści zajęć:
Tydzień 1.
Wstęp do mikroekonomii: przedmiot rozważań, podstawowe pojęcia i definicje. Problem wyboru w warunkach ograniczenia, koszt alternatywny, granica możliwości produkcyjnych. Podstawy specjalizacji – koszty i korzyści bezwzględne i względne (komparatywne). System gospodarczy. Gospodarka otwarta i zamknięta.
Tydzień 2.
Popyt, podaż i cena równowagi. Nadwyżka konsumenta i producenta. Determinanty popytu i podaży. Elastyczności popytu i podaży. Konsekwencje zmian cen dla producenta i konsumenta. Skutki zaburzeń mechanizmu rynkowego i regulacje rynku (regulacje poziomu cen, wielkości podaży, opodatkowanie transakcji i subwencjonowanie zakupów).
Tydzień 3.
Teoria wyboru konsumenta. Ograniczenie budżetowe. Preferencje konsumenta i funkcja użyteczności. Prawo malejącej krańcowej użyteczności. Krzywe obojętności i ich własności. Równowaga konsumenta.
Tydzień 4
Statyka porównawcza: skutki zmian cen dóbr, dochodu. Efekt dochodowy i substytucyjny zmiany cen. Wybór konsumenta w zakresie: praca czy czas wolny, konsumpcja dziś czy w przyszłości.
Tydzień 5.
Funkcja produkcji i jej własności. Prawo malejącego produktu krańcowego. Problem korzyści skali produkcji. Koszty produkcji w krótkim i długim okresie. Krzywe kosztu. Funkcja celu przedsiębiorstwa i optimum produkcji. Rentowność i jej determinanty. Podstawy tworzenia i likwidacji przedsiębiorstw.
Tydzień 6.
Struktury rynkowe i mechanizm konkurencji. Konkurencja wewnątrz – i międzygałęziowa, konsekwencje dla wysokości cen, wielkości produkcji, zysków. Doskonała konkurencja vs. monopol. Optymalizacja wielkości produkcji w warunkach przedsiębiorstwa doskonale konkurencyjnego i monopolistycznego. Dyskryminacja cenowa. Monopol naturalny. Przesłanki polityki antymonopolowej.
Tydzień 7.
System gospodarczy. Podstawy popytu na czynniki produkcji: pracę i kapitał. Technologia produkcji. Decyzje konsumentów: podaż pracy i kapitału. Współzależność działania rynków czynników wytwórczych i rynku towarowego. Okrężny ruch produktu. Bodźce rozwoju produkcji i jej bariery.
Rodzaj przedmiotu
Założenia (opisowo)
Koordynatorzy przedmiotu
W cyklu 2024Z: | W cyklu 2023Z: |
Efekty kształcenia
Studenci po ukończeniu kursu:
- opanują podstawowe kategorie ekonomii, w szczególności mikroekonomii
- zrozumieją podstawy oceny kosztów i korzyści w działalności gospodarczej i zasady określania jej opłacalności
- dowiedzą się w jaki sposób działa firma i jak jej działanie zależy od struktury rynku, w tym jak firma określa wielkośc produkcji i ceny
- dowiedzą się, w jaki sposób działa konsument i pracobiorca
- otrzymają podstawy do studiowania makroekonomii, finansów, ekonomicznych stosunków międzynarodowych, jak również bardziej zaawansowanej mikroekonomii
- nabędą zdolność do analizowania zjawisk gospodarczych z wykorzystaniem podstawowych narzędzi warsztatu ekonomisty, w tym do analizowania rynku, opłacalności produkcji, podstaw alokacji zasobów
- zrozumieją, w jaki sposób rodzą się podstawowe decyzje ekonomiczne i jak racjonalnie podejmować decyzje w warunkch rzadkości zasobów
- nauczą się oceniać w kategoriach ekonomicznych zdarzenia z codziennego życia i dyskutować na ten temat.
Podczas kursu student nauczy się samodzielności i systematyczności pracy, rzetelności i punktualności, wymuszonych przez system pracy e-learningowej i przestrzeganie założonych zasad i terminów przez prowadzących kurs.
Kryteria oceniania
W każdym temacie zajęć studenci mogą zdobyć 20 punktów za zadania domowe. Zadania domowe mają formę quizów do rozwiązania on-line oraz pytań lub zadań problemowych obrazujących analizowane w danym temacie kwestie. Dodatkowo proponowane są w każdym temacie dyskusje na forum wybranego problemu, najczęściej dotyczącego aktualnych wydarzeń gospodarczych na świecie lub w Polsce, widzianych z perspektywy ekonomisty zajmującego się mikroekonomią. Aktywność studentów w pracach domowych jest dokumentowana punktami. Kładziemy duży nacisk na systematyczność pracy, dlatego też na każdą pracę domową jest przewidziany czas 14 dni i nie jest możliwe jednorazowe przesłanie wszystkich rozwiązań zaległych zadań po terminie. Zebranie 60% ogólnej liczby punktów warunkuje dopuszczenie do egzaminu końcowego, który stanowi weryfikację zdobytej wiedzy. Egzamin ma formę pytań testowych z możliwością korzystania z materiałów zgromadzonych w trakcie kursu, tj. własnych notatek lub wydruków prezentacji oraz podręczników. Ocena końcowa z przedmiotu jest średnią z wyników uzyskanych z prac domowych oraz egzaminu z wagami 50%.
Literatura
Obowiązkowa:
Begg, D., Fischer, S. i Dornbusch, R., Ekonomia, tom I: Mikroekonomia, PWE Warszawa 1999 (lub późniejsze).
Uzupełniająca:
Bednarski M., Wilkin, J. (red.), Ekonomia dla prawników i nie tylko, Wydawnictwo Prawnicze Lexis-Nexis, Warszawa 2003, rozdz. 1-8
Sloman J., Podstawy ekonomii, PWE, Warszawa 2001, rozdz. 1-6
Samuelson, P.A. i Nordhaus, W.D., Ekonomia, Wydawnictwo Naukowe PWN, Warszawa 2004. t. 1, rozdz. 1-4, 18-24 i t. 2, rozdz. 25-35
Smith, P. i Begg, D., Ekonomia, tom III: Zbiór zadań. PWE Warszawa 1999 (lub późniejsze).
Więcej informacji
Więcej informacji o poziomie przedmiotu, roku studiów (i/lub semestrze) w którym się odbywa, o rodzaju i liczbie godzin zajęć - szukaj w planach studiów odpowiednich programów. Ten przedmiot jest związany z programami:
- Bioinformatyka i biologia systemów, stacjonarne, pierwszego stopnia
- Informatyka, stacjonarne, pierwszego stopnia
- Matematyka, stacjonarne, pierwszego stopnia
- Bioinformatyka i biologia systemów, stacjonarne drugiego stopnia
- Informatyka, stacjonarne, drugiego stopnia
- Matematyka, stacjonarne, drugiego stopnia
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: