Blok specjalizacyjny - Negocjacje, mediacje i arbitraż w teorii i praktyce prawniczej 2200-BS053N
Część teoretyczna zajęć w bloku jest uzupełniona warsztatami dotyczącymi zastosowania metod ADR, narzędzi komunikacyjnych i umiejętności interpersonalnych, jako podstawowych narzędzi pracy prawników.
Z punku widzenia przyszłości zawodów prawniczych poznanie konsensualnego rozwiązywania sporów jest coraz bardziej istotne, gdyż ich znaczenie w systemie prawnym stale wzrasta, zarówno w kontekście rodzimego systemu prawa oraz w kontekście globalnym. Studenci zapoznają się ze strategiami negocjacyjnymi, kryteriami ich wyboru oraz sposobami prowadzenia efektywnych negocjacji. Poznają czym jest mediacja i arbitraż, jaki jest ich przebieg i zasady, rola mediatora i arbitra, stron i pełnomocników oraz w jakich sporach metody te mogą mieć zastosowanie. W czasie zajęć omówione zostaną przepisy prawne odnoszące się do arbitrażu i mediacji oraz różnice pomiędzy negocjacjami, arbitrażem i mediacją w szczególności na tle postępowania sądowego
W ramach bloku nacisk położony będzie na różnorodne formy nauczania - dyskusja, praca w grupach, omawianie filmów, studia przypadku, odgrywanie ról itp. Metoda warsztatowa będzie uzupełniona przez wykład teoretyczny. Jako, że mediacje i arbitraż są głęboko umiejscowione w kontekście historycznym studenci zostaną wprowadzeni w tematykę rozwiązywania sporów w Polsce, a także na świecie w czasach odległych historycznie. Ponadto przedmiotem zajęć będzie zaprezentowanie filozoficznych podstaw rozwiązania sporów i konsensusu.
Wskazana jest wiedza j. angielskiego, ze względu na literaturę oraz inne materiały edukacyjne ( filmy)
W cyklu 2023Z:
Część teoretyczna zajęć w bloku jest uzupełniona warsztatami dotyczącymi zastosowania metod ADR, narzędzi komunikacyjnych i umiejętności interpersonalnych, jako podstawowych narzędzi pracy prawników. Z punku widzenia przyszłości zawodów prawniczych poznanie konsensualnego rozwiązywania sporów jest coraz bardziej istotne, gdyż ich znaczenie w systemie prawnym stale wzrasta, zarówno w kontekście rodzimego systemu prawa oraz w kontekście globalnym. Studenci zapoznają się ze strategiami negocjacyjnymi, kryteriami ich wyboru oraz sposobami prowadzenia efektywnych negocjacji. Poznają czym jest mediacja i arbitraż, jaki jest ich przebieg i zasady, rola mediatora i arbitra, stron i pełnomocników oraz w jakich sporach metody te mogą mieć zastosowanie. W czasie zajęć omówione zostaną przepisy prawne odnoszące się do arbitrażu i mediacji oraz różnice pomiędzy negocjacjami, arbitrażem i mediacją w szczególności na tle postępowania sądowego W ramach bloku nacisk położony będzie na różnorodne formy nauczania - dyskusja, praca w grupach, omawianie filmów, studia przypadku, odgrywanie ról itp. Metoda warsztatowa będzie uzupełniona przez wykład teoretyczny. Jako, że mediacje i arbitraż są głęboko umiejscowione w kontekście historycznym studenci zostaną wprowadzeni w tematykę rozwiązywania sporów w Polsce, a także na świecie w czasach odległych historycznie. Ponadto przedmiotem zajęć będzie zaprezentowanie filozoficznych podstaw rozwiązania sporów i konsensusu. |
Tryb prowadzenia
Założenia (opisowo)
Koordynatorzy przedmiotu
Efekty kształcenia
Efekty uczenia się:
Ma wiedzę na temat różnych strategii negocjacyjnych
Potrafi przeanalizować i wybrać właściwą metodę rozwiązania sporu prawnego
Rozumie znaczenie negocjacji, mediacji i arbitrażu dla stron i wymiaru sprawiedliwości.
Zna regulacje prawne dotyczące mediacji i arbitrażu
Rozumie specyfikę poszczególnych rodzajów sporów i konfliktów.
Zna różnice pomiędzy negocjacjami, mediacjami, arbitrażem oraz postępowaniem przed sądem
Potrafi przeanalizować i wybrać właściwą metodę rozwiązania sporu prawnego
Uczy się umiejętności rozwiązania konfliktów prawnych w drodze dialogu i współpracy
Zna i rozumie przebieg mediacji i arbitrażu, podstawowe zasady, role arbitra i mediatorów
Ma wiedzę na temat przepisów prawnych dotyczących mediacji i arbitrażu
Uczy się pracy w grupie
Zna kontekst filozoficzny i historyczny rozwiązywania sporów
Kryteria oceniania
Metody i kryteria oceniania:
aktywne uczestnictwo w zajęciach
obecności na zajęciach - maksimum 3 nieobecności
zaliczenie pisemne
Praktyki zawodowe
Praktyki zawodowe:
istnieje możliwość odbycia praktyk w Centrum Rozwiązywania Sporów i Konfliktów przy WPiA UW.
Literatura
Literatura podana przy opisie indywidualnych zajęć
Uwagi
W cyklu 2023Z:
Przedmioty wchodzące w skład bloku: |
W cyklu 2024Z:
Przedmioty wchodzące w skład bloku: |
Więcej informacji
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: