Blok specjalizacyjny - Gospodarka a środowisko naturalne 2200-BS051N
Stosunki ekonomiczne, podobnie jak i prawo, realizują się w konkretnej rzeczywistości społecznej. Podlegają tym samym procesom i oddziaływaniom wynikającym z zachowań ludzi. Prowadzenie działalności gospodarczej oznacza korzystanie przez człowieka ze środowiska naturalnego
Jest ono najszerszym elementem dobra wspólnego. Stanowi bowiem naturalną przestrzeń, w której żyje człowiek. Dotyczy tak wszystkich ludzi, jak i całego globu. W perspektywie bezpieczeństwa obywateli (art. 5) oraz obowiązku solidarności z innymi (wstęp do Konstytucji) nie bez znaczenia jest zatem, czy współczesne pokolenie – przez wzmaganie roszczeń – nie żyje na kredyt (nie tylko w rozu-mieniu finansowym) następnego, zużywając ponad miarę zasoby Ziemi.
Konstytucja wyraża, jako zasadę ustrojową państwa, ochronę środowiska naturalnego (art. 5). Jest ona obowiązkiem władz publicznych (art. 74 ust. 2). Z kolei art. 68 ust. 4 zobowiązuje władze publiczne do zapobiegania negatywnym dla zdrowia skutkom degradacji środowiska.
Rodzaj przedmiotu
Tryb prowadzenia
Założenia (opisowo)
Koordynatorzy przedmiotu
Kryteria oceniania
Obowiązują kryteria oceniania ustalone przez Prowadzących poszczególne zajęcia w ramach bloku.
Praktyki zawodowe
Nie dotyczy
Literatura
Literatura podana jest oddzielnie dla poszczególnych przedmiotów i zajęć.
Więcej informacji
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: