Blok specjalizacyjny - Prawo własności intelektualnej i dóbr niematerialnych 2200-BS014S
Blok specjalizacyjny obejmuje kompleksowo i przekrojowo najważniejsze zagadnienia z zakresu prawa na dobrach niematerialnych. Uczęszczanie na zajęcia specjalizacyjne pozwoli studentowi na zgłębienie wiedzy i umiejętności z zakresu prawa własności intelektualnej w zakresie pozwalającym na specjalizację w tym obszarze oraz dalsze, zaawansowane studia nad tą dziedziną prawa cywilnego.
W szczególności, w ramach poszczególnych zajęć, kompleksowo omówione zostaną:
- prawo własności przemysłowej;
- prawo autorskie i prawa pokrewne;
- prawo o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji;
- przepisy kodeksowe i pozakodeksowe dotyczące ochrony dóbr osobistych.
Zajęcia poświęcone są zarówno obrotowi prawami własności intelektualnej (zagadnienia kontraktowe), jak również ich ochronie w praktyce (zagadnienia procesowe). W ramach zajęć omawiane będzie orzecznictwo sądów polskich oraz Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej. Na praktycznych przykładach (kazusach) studenci zostaną zaznajomieni z funkcjonowaniem instytucji prawa własności intelektualnej w praktyce obrotu gospodarczego i praktyce sądowej.
Uczestnictwo w zajęciach pozwoli na uzupełnienie i ugruntowanie wiedzy z zakresu prawa cywilnego i prawa prywatnego gospodarczego, co ma szczególne znaczenie w związku z coraz większym znaczeniem dóbr intelektualnych w obrocie gospodarczym.
Tryb prowadzenia
Założenia (opisowo)
Koordynatorzy przedmiotu
Efekty kształcenia
Po zakończeniu zajęć składających się na blok student powinien znać podstawowe instytucje z zakresu prawa na dobrach niematerialnych oraz potrafić zidentyfikować występujące w tej gałęzi prawa cywilnego problemy prawne. Student powinien również umieć zastosować omawiane instytucje prawa na dobrach niematerialnych w praktyce oraz sprawnie poruszać się w przepisach aktów prawnych składających się na system prawa własności intelektualnej. Celem zajęć jest również zapoznanie studentów z rolą, jaką w obszarze prawa własności intelektualnej odgrywa prawodawstwo unijne i orzecznictwo Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej. Istotnym efektem kształcenia jest również nabycie umiejętności krytycznej analizy norm prawa własności intelektualnej i praktycznego wykorzystania dorobku doktryny oraz orzecznictwa
Kryteria oceniania
Zaliczenie na ocenę poszczególnych przedmiotów, wchodzących w skład Bloku.
Praktyki zawodowe
Brak
Literatura
System Prawa Prywatnego, Tom14B, Prawo własności przemysłowej, red. R. Skubisz, Warszawa 2017;
System Prawa Prywatnego, Tom14C, Prawo własności przemysłowej, red. R. Skubisz, Warszawa 2017;
System Prawa Prywatnego, Tom 13, Prawo autorskie, red. J. Barta, Warszawa 2017;
J. Barta, R. Markiewicz, Prawo autorskie i prawa pokrewne, Warszawa 2017;
E. Nowińska, U. Promińska, K. Szczepanowska-Kozłowska, Prawa własności przemysłowej. Przedmiot, treść i naruszenie, Warszawa 2021;
K. Szczepanowska-Kozłowska, Umowy licencyjne w prawie własności przemysłowej, Warszawa 2012;
Uwagi
W cyklu 2023Z:
Przedmioty wchodzące w skład bloku: |
W cyklu 2024Z:
Przedmioty wchodzące w skład bloku: |
Więcej informacji
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: