Blok specjalizacyjny - Przeciwdziałanie przestępstwom i wykroczeniom - różnorodność podstaw i procedur 2200-BS010S
Poniżej znajduje się opis każdego z przedmiotów wchodzących do bloku.
Prawo karne skarbowe: materialne i procesowe
Wykład jest poświęcony prawu karnemu skarbowemu sensu largo.
W ramach zajęć zostaną zaprezentowane podstawowe instytucje prawa karnego skarbowego: materialnego, procesowego oraz wykonawczego.
Systematyka wykładu jest zgodna ze strukturą Kodeksu karnego skarbowego.
Pierwsze wykłady są poświęcone pojęciu i istocie prawa karnego skarbowego, źródłom prawa karnego skarbowego oraz wzajemnym relacjom pomiędzy prawem karnym skarbowym a prawem karnym powszechnym.
Podstawowym założeniem wykładu jest wskazanie słuchaczom specyfiki prawa karnego skarbowego i sfunkcjonalizowanie rozwiązań wprowadzonych w Kodeksie karnym skarbowym.
W związku z tym trzon wykładu stanowi bardzo szczegółowa, sfunkcjonalizowana prezentacja instytucji i uregulowań swoistych dla prawa karnego skarbowego, nie występujących w ogóle w prawie karnym powszechnym. Do takich instytucji i uregulowań należą przede wszystkim: przestępstwa i wykroczenia skarbowe; czynny żal karnoskarbowy; dobrowolne poddanie się odpowiedzialności, odpowiedzialność posiłkowa, interwencja; finansowe organy postępowania przygotowawczego; postępowanie w stosunku do nieobecnych.
Instytucje występujące zarówno w prawie karnym skarbowym, jak i w prawie karnym, ale uregulowane w znacząco odmienny sposób, zostaną zaprezentowane w ujęciu porównawczym, ze szczególnym akcentem na różnice i ich uzasadnienie. Do takich instytucji i regulacji należą przede wszystkim: kara grzywny i ograniczenia wolności, przepadek, nadzwyczajne złagodzenie i obostrzenie kary; postępowanie przygotowawcze w sprawach karnych skarbowych, postępowanie mandatowe.
Instytucje w pełni „bliźniacze” zostaną jedynie zasygnalizowane.
W ramach wykładu zostaną również omówione uregulowania ustawy o odpowiedzialności podmiotów zbiorowych za czyny zabronione pod groźbą kary – popełnienie przestępstwa skarbowego może bowiem prowadzić do takiej odpowiedzialności.
Postępowanie wobec nieletnich
Wykład specjalizacyjny z zakresu postępowania w sprawach nieletnich z uwzględnieniem kryminologicznych aspektów przestępczości osób młodych - przyczyn i konsekwencji. Celem zajęć jest przekazanie wiedzy z zakresu ustawy o postępowaniu w sprawach nieletnich, uzupełnionej o analizę wybranych przepisów prawa karnego i procedury karnej, prawa cywilnego, rodzinnego, medycznego i innych przepisów bezpośrednio regulujących sytuację prawną osób małoletnich. Zajęcia są nastawione przede wszystkim na zdobywanie praktycznego doświadczenia, co oznacza również uczestnictwo w co najmniej jednej wizycie studyjnej (prawdopodobnie do zakładu poprawczego). Ich podstawą będzie dyskusja, wymagająca od studentów aktywnego uczestnictwa w zajęciach, a także analizowanie konkretnych przykładów funkcjonowania ustawy o postępowaniu w sprawach nieletnich, ale także innych ustaw regulujących życie osób młodych. Analizie zostanie poddany proces resocjalizacji nieletnich i pozytywnej readaptacji, a także przyczyny i konsekwencje popełniania czynów karalnych przez osoby młode. Studenci będą mieli szanse na zrozumienie tego fenomenu, co w przyszłości ułatwi im pracę z osobami nieletnimi, ich rodzinami i sądami opiekuńczymi.
Prawo wykroczeń: materialne i procesowe
Program wykładu obejmuje kompleksową prezentację materialnoprawnych i procesowych zagadnień prawa wykroczeń.
W ramach materialnoprawnego modułu wykładu wykładu najbardziej szczegółowo omówione zostaną przepisy części ogólnej Kodeksu wykroczeń, w tym: zasady odpowiedzialności za wykroczenia, podstawowe instytucje prawa wykroczeń, kary i środki karne oraz zasady ich wymierzania. Wykład obejmie także charakterystykę części szczególnej kodeksu wykroczeń, w tym analizę wybranych typów najczęściej popełnianych wykroczeń, oraz charakterystykę wybranych regulacji pozakodeksowego prawa wykroczeń.
Systematyka wykładu jest zgodna ze strukturą Kodeksu wykroczeń. Podstawowym założeniem wykładu jest wskazanie słuchaczom specyfiki prawa wykroczeń, omówienie regulacji odmiennych w stosunku do prawa karnego i ich funkcjonalizacja oraz racjonalizacja.
Pierwsze wykłady są poświęcone pojęciu i istocie prawa wykroczeń, źródłom prawa wykroczeń (ze szczególnym akcentem na pozakodeksowe prawo wykroczeń) oraz wzajemnym relacjom pomiędzy prawem karnym wykroczeń a prawem karnym powszechnym.
Trzon wykładu stanowi bardzo szczegółowa, sfunkcjonalizowana prezentacja instytucji i uregulowań swoistych dla materialnego prawa wykroczeń, nie występujących w ogóle w prawie karnym powszechnym. Do takich instytucji i uregulowań należą przede wszystkim: ekwiwalencja form winy; eliminacyjny i idealny zbieg czynów karalnych, środki oddziaływania wychowawczego.
W ramach wykładu szczególna uwaga zostanie poświęcona czynom zabronionym przepołowionym, tj. czynom zabronionym zdefiniowanym co do zasady analogicznie w prawie wykroczeń i w prawie przestępstw, zawierającym w swoich znamionach tzw. kryterium przepoławiające (należą do nich m.in. kradzież, przywłaszczenie).
Moduł procesowy wykładu jest poświęcony postępowaniu w sprawach o wykroczenia. Systematyka wykładu zasadniczo będzie oparta o strukturę Kodeksu postępowania w sprawach o wykroczenia.
Założeniem wykładu jest omówienie podstawowych instytucji postępowania w sprawach o wykroczenia. Ze względu na bardzo liczne odesłania w ustawie do Kodeksu postępowania karnego, regulacje stricte karnoprocesowe będą w trakcie zajęć jedynie zasygnalizowane, a zostaną wyeksponowane zasady, uczestnicy oraz tryby postępowania charakterystyczne dla postępowania w sprawach o wykroczenia. W sposób szczególny będzie to dotyczyło pozycji prawnej osoby, przeciwko której jest ono prowadzone, a także uprawnień Policji i funkcjonariuszy innych organów procesowych w trybie mandatowym. Z uwagi na prowadzoną dyskusję dotyczącą zasadności utrzymania obecnego modelu rozstrzygania spraw o wykroczenia, w trakcie zajęć słuchaczom zostaną również zwięźle przedstawione modele rozpoznawania spraw o czyny, będące odpowiednikami polskich wykroczeń przyjętych w wybranych państwach europejskich.
Tryb prowadzenia
Założenia (opisowo)
Koordynatorzy przedmiotu
Efekty kształcenia
Po ukończeniu wszystkich przedmiotów z zakresu bloku student:
WIEDZA:
1) prawidłowo definiuje wszystkie podstawowe instytucje prawa wykroczeń (materialnego i procesowego)
2) zna źródła materialnego prawa wykroczeń; zna i rozumie powiązania prawa wykroczeń z prawem karnym
3) zna źródła prawa o postępowaniu w sprawach o wykroczenia; zna i rozumie powiązania postępowania wykroczeniowego z procedurą karną
4) zna źródła prawa karnego skarbowego oraz systematykę Kodeksu karnego skarbowego; zna i rozumie powiązania materialnego prawa karnego skarbowego z wybranymi działami prawa finansowego
5) zna i rozumie powiązania: materialnego prawa karnego skarbowego z materialnym prawem przestępstw i materialnym prawem wykroczeń; procedury karnej skarbowej z procedurą karną; wykonawczego prawa karnego skarbowego z prawem karnym wykonawczym
6) zna przyczyny dewiacyjnych zachowań młodzieży
7) posiada wiedzę z zakresu prawa nieletnich
8) posiada wiedzę z zakresu praktyki stosowania środków wychowawczych i środka poprawczego przez sądy rodzinne
UMIEJĘTNOŚCI:
1) prawidłowo definiuje wszystkie podstawowe instytucje prawa wykroczeń (materialnego i procesowego) oraz prawa karnego skarbowego
2) prawidłowo stosuje i umie sfunkcjonalizować instytucje prawa wykroczeń (materialnego i procesowego) oraz instytucje prawa karnego skarbowego
3) prawidłowo definiuje wszystkie podstawowe instytucje prawa nieletnich
4) potrafi analizować przepisy prawa: karnego, cywilnego, rodzinnego, itp. z perspektywy osoby małoletniej
5) potrafi analizować statystyki prowadzone przez różne instytucje i wyciągać z nich prawidłowe wnioski
6) argumentuje posługując się prawidłowo prawniczą terminologią
POSTAWY:
1) rozumie i ocenia zasadność istnienia określonych instytucji prawa wykroczeń
2) rozumie i ocenia zasadność istnienia określonych instytucji prawa karnego skarbowego
3) rozumie i ocenia zasadność istnienia określonych instytucji prawa nieletnich
4) jest otwarty na alternatywne interpretacje przepisów
5) poddaje krytycznej analizie istniejące i wprowadzane przepisy.
Kryteria oceniania
Dla wszystkich zajęć w bloku:
Kontrola obecności, jako warunek zaliczenia przedmiotu; jako podstawa oceny - aktywność studenta na zajęciach oraz - zależnie od decyzji prowadzących - pisemne prace w trakcie zajęć/ pisemna praca zaliczeniowa/ test.
Praktyki zawodowe
Brak
Literatura
Literatura została wskazana w sylabusach dla każdego z przedmiotów wchodzących w skład bloku.
Uwagi
W cyklu 2023L:
Przedmioty wchodzące w skład bloku: |
W cyklu 2024L:
Przedmioty wchodzące w skład bloku: |
Więcej informacji
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: