Administracyjne prawo gospodarcze 2200-8P011S
Przedmiotem wykładu jest:
1. Przedstawienie istoty prawa administracyjnego gospodarczego oraz podstaw doktrynalnych ingerencji państwa w gospodarkę.,
2. Konstytucyjne podstawy ustroju gospodarczego,
3. Ustrojowe prawo gospodarcze, w tym samorząd gospodarczy i zawodowy, gospodarka komunalna czy organizacja administracji właściwej w sprawach gospodarczych,
4. Funkcje administracji gospodarczej,
5. Prawo przedsiębiorców,
6. Prawo ochrony konkurencji i konsumentów,
7. Publicznoprawna regulacja rynku finansowego.
Rodzaj przedmiotu
Tryb prowadzenia
Założenia (opisowo)
Koordynatorzy przedmiotu
Efekty kształcenia
1) W zakresie wiedzy:
Po zakończeniu zajęć student posiada poszerzoną i pogłębioną wiedzę obejmującą zarówno podstawowe założenia teoretyczne związane z prawem administracyjnym gospodarczym, jak i obowiązujące unormowania prawne i najważniejsze orzeczenia w tym zakresie.
2) W zakresie umiejętności:
Student potrafi poddać ocenie wybrane przepisy i przedstawić argumentację na jej poparcie. Student zauważa sporne problemy. Potrafi wyszukać literaturę i orzecznictwo dotyczące wybranego zagadnienia. Student potrafi stosować przepisy wchodzące w zakres prawa administracyjnego gospodarczego.
Kryteria oceniania
Znajomość wykładu, wymaganych aktów prawnych oraz powoływanych na wykładzie orzeczeń sądów. Wskazana jest obecność na wykładzie. przedmiot kończy się egzaminem.
Praktyki zawodowe
brak
Literatura
H. Gronkiewicz-Waltz, M. Wierzbowski (red.), Prawo gospodarcze, zagadnienia publicznoprawne, Warszawa 2020.
Więcej informacji
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: