Ustrój samorządu terytorialnego 2200-8P008
W ramach wykładu zostanie przekazana wiedza na temat samorządu terytorialnego i jego pozycji ustrojowej w państwie.
Student ma uzyskać teoretyczną i praktyczną wiedzę z zakresu ustroju samorządu terytorialnego, posiadać umiejętność posługiwania się siatką pojęciową właściwą dla tego działu prawa oraz wykorzystywania orzecznictwa dla rozwiązywania problemów w wykładni prawa będącego przedmiotem wykładu. Ma poznać materiał normatywny, podstawowe orzecznictwo i poglądy w doktrynie odnoszące się do zasad i funkcjonowania samorządu
terytorialnego.
Zostanie przedstawiona treść przepisów administracyjnego prawa ustrojowego. W szczególności zostaną poruszone następujące zagadnienia:
1. Pojęcie i istota samorządu terytorialnego. Samorząd lokalny a samorząd regionalny. Formy demokracji bezpośredniej w działalności samorządu terytorialnego.
2. Źródła prawa samorządu terytorialnego.
3. Podstawy samodzielności jednostek samorządu terytorialnego.
4. Organizacja jednostek samorządu terytorialnego. Formy demokracji bezpośredniej w działalności samorządu terytorialnego. Status prawny jednostek pomocniczych gminy (tworzenie, zadania, ustrój). Miasto na prawach powiatu.
5. Gminy o szczególnym statusie prawnym. Problemy organizacji i funkcjonowania wielkich miast. Związki metropolitarne. Gminy uzdrowiskowe.
6. Zakres działania jednostek samorządu terytorialnego.
7. Prawne formy wykonywania zadań przez organy jednostek samorządu terytorialnego. Akty prawa miejscowego organów samorządu terytorialnego.
8. Formy organizacyjno-prawne wykonywania zadań jednostek samorządu terytorialnego.
9. Mienie komunalne.
10. Współdziałanie jednostek samorządu terytorialnego.
11. Nadzór nad działalnością jednostek samorządu terytorialnego.
12. Kontrola sądowa nad działalnością jednostek samorządu
terytorialnego.
Rodzaj przedmiotu
Tryb prowadzenia
Założenia (opisowo)
Koordynatorzy przedmiotu
Efekty kształcenia
1. Student ma wiedzę w zakresie ustroju, zadań, zasad organizacji, a także konstruowania i funkcjonowania samorządu terytorialnego.
2. Identyfikuje i rozumie najważniejsze problemy z zakresu prawa samorządu terytorialnego oraz zasad techniki prawodawczej.
3. Zna zasady etyki zawodowej pracowników samorządowych.
4. Zna i właściwie konfrontuje rozbieżne poglądy przedstawicieli doktryny i judykatury oraz systematyzuje i ocenia stosowane w tym zakresie argumenty.
5. Potrafi rozwiązywać określone problemy prawne i organizacyjne z zakresu prawa samorządu terytorialnego.
6. Potrafi poprawnie opracować projekty rozstrzygnięć niezbędnych w praktyce do funkcjonowania jednostek samorządu terytorialnego.
7. Posiada zdolność do samodzielnego pogłębiania wiedzy i rozumie potrzebę kontynuowania zainteresowań prezentowaną problematyką prawa samorządu terytorialnego.
8. Posiada zdolność do udzielania porad prawnych w nieskomplikowanych stanach faktycznych i prawnych w dziedzinie prawa samorządu terytorialnego.
Kryteria oceniania
Przedmiot kończy się egzaminem. Egzamin jest przeprowadzany w formie pisemnej. Podstawą oceny jest poprawność merytoryczna, kompletność, spójność oraz uporządkowanie odpowiedzi.
Ocena z egzaminu stanowi 100% oceny z przedmiotu.
Praktyki zawodowe
brak
Literatura
1. P. Przybysz, Instytucje prawa administracyjnego, Wolters Kluwer Warszawa 2020;
2. B. Dolnicki, Samorząd terytorialny, Wolters Kluwer, Warszawa 2016
Akty normatywne:
Ustawa z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (Dz. U. z 2020r., poz. 713)
Ustawa z dnia 5 czerwca 1998 r. o samorządzie powiatowym (Dz. U. z 2020 r., poz. 920)
Ustawa z dnia 5 czerwca 1998 r. o samorządzie województwa (Dz. U. z 2020 r., poz. 1668)
Ustawa z dnia 15 marca 2002 r. o ustroju m.st. Warszawy (Dz.U. z 2018 r., poz. 1817)
Ustawa z dnia 9 marca 2017r. o związku metropolitarnym w województwie śląskim (Dz. U. z 2017 r., poz. 730)
Europejska Karta Samorządu Lokalnego sporządzona w Strasburgu w dniu 15 października 1985 r. (Dz.U. z 1994 r., Nr 124, poz. 607).
Więcej informacji
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: