Postępowanie podatkowe 2200-5RF-16
Postępowanie podatkowe - 10 godz.
Przedmiot obejmuje dwa główne zespoły zagadnień. Podstawowym jest omówienie regulacji zawartej w dziale IV Ordynacji podatkowej, czyli postępowania podatkowego. Część zajęć poświęconą bezpośrednio działowi IV Ordynacji otwiera omówienie zasad ogólnych postępowania i wyjaśnienie ich funkcji na przykładzie związku zasad i poszczególnych regulacji szczegółowych. Dalej słuchacze mają możliwość poznać procesową funkcję pozostałych elementów regulacji i ich procesowe znaczenie. Wykład skupia się na wyjaśnieniu rodzajów i funkcji środków prawnych oraz kryteriów ich doboru. Wiedza ta jest uzupełniana fragmentami wyjaśniającymi relacje pomiędzy postępowaniem instancyjnym, nadzorczym oraz kontrolą sądową, która stanowi drugi obszar wykładu ściśle związany z postępowaniem przed organami podatkowymi. Obok uzyskania wiedzy objętej przedmiotem funkcja wykładu skupia się na dostarczeniu informacji o przeznaczeniu poszczególnych części regulacji i sposobie posłużenia się nimi w praktyce.
Koordynatorzy przedmiotu
Efekty kształcenia
Efekty kształcenia:
a) wiedza:
Absolwent uzyskuje obraz budowy postępowania podatkowego i zasięgu jego zastosowania. Przyswojenie przekazanej wiedzy pozwala na samodzielną ocenę sytuacji procesowej strony postępowania i daje możliwość zastosowania środków pozwalających na uzyskanie (na ile pozwala na to stan sprawy) optymalnego wynik postępowania.
b) umiejętności:
Uczestnik zajęć jest w stanie ocenić znaczenie czynności procesowych i dokonać wyboru sposobów wykorzystania inicjatywy procesowej.
Uczestnik uzyskuje wiedzę o znaczeniu poszczególnych działań i ich wpływie na treść decyzji kończącej postępowanie.
Zajęcia pozwalają na zrozumienie funkcji instytucji procesowych i skutków zaniechania wykorzystania gwarantowanych procedurą uprawnień.
Uzyskana wiedza pozwala na świadomy udział w czynnościach i unikniecie zachowań niekorzystnych z procesowego punktu widzenia.
c) kompetencje społeczne:
Uczestnik zajęć jest przygotowany do przeprowadzeni oceny sytuacji strony we wszczętym postępowaniu podatkowym i samodzielny wybór środków zaskarżenia, a także sporządzenie ich.
Więcej informacji
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: