Elastyczne formy zatrudnienia i ochrona interesów pracodawcy 2200-5PP-8
Wśród podstawowych konsekwencji dokonujących się przekształceń społeczno-gospodarczych należy niewątpliwie wskazać zmiany w strukturze zatrudnienia, które stanowią konsekwencję zarówno planowych działań pracodawców, jak też trudności ekonomicznych, prowadzących często do zmniejszenia poziomu zatrudnienia, a nawet likwidacji albo upadłości podmiotu zatrudniającego. W odpowiedzi na powyższe zagrożenia ustawodawca dąży do zapewnienia ochrony w ramach indywidualnych stosunków pracy, jak również stworzenia możliwości obrony interesów zbiorowych przez przedstawicieli pracowników. Prawo wprowadza również nowe instrumenty mające na celu ochronę interesów pracodawcy poprzez tzw. uelastycznienie procesu pracy. W ramach zajęć zostaną omówione podstawowe regulacje z zakresu prawa pracy określające wpływ przekształceń podmiotowych po stronie pracodawcy na sferę indywidualnych stosunków pracy oraz relacji istniejących między partnerami społecznymi. W szczególności omówione zostaną prawne konsekwencje przejścia zakładu pracy na innego pracodawcę. Szczegółowo analizowane będą również tzw. atypowe formy zatrudnienia, wprowadzające modyfikacje do tradycyjnego modelu zatrudnienia pracowniczego (m.in. zatrudnienie terminowe oraz praca w niepełnym wymiarze czasu pracy). Ważnym elementem zajęć będzie omówienie rozwiązań mających na celu łagodzenie skutków kryzysu ekonomicznego, w tym zwłaszcza tzw. porozumień kryzysowych. Przedmiotem analizy będą wreszcie wybrane instytucje z zakresu czasu pracy, które umożliwiają pracodawcy elastyczną organizację procesu pracy i optymalne wykorzystanie potencjału załogi.
Koordynatorzy przedmiotu
Efekty kształcenia
Efekty kształcenia
a) wiedza
Absolwent Studium posiada wiedzę na temat instytucji pozwalających uelastycznić proces pracy oraz chronić interesy pracodawcy.
b) umiejętności
Absolwent potrafi samodzielnie interpretować i stosować odpowiednie przepisy, a także dostrzega możliwości, jakie w zakresie uelastycznienia procesu pracy już obecnie stwarza prawo pracy
c) kompetencje społeczne
Absolwent jest przygotowany do wykonywania czynności zawodowych pozwalających przeorganizować proces pracy w sposób przyczyniający się do zwiększenia jego efektywności (co ma zasadnicze znaczenie z punktu widzenia ochrony interesów pracodawcy)
Więcej informacji
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: