Postępowania przed sądami administracyjnymi w sprawach podatkowych 2200-5PO-45
Zajęcia z postępowania sądowoadministracyjego są prowadzone dla słuchaczy Podyplomowego Studium Podatków i Prawa Podatkowego na ostatnim semestrze. Stanowią one uzupełnienie wiedzy zdobywanej w toku całego kursu zajęć i zostały oparte na założeniu, że ich celem jest podanie takich wiadomości, które są przydatne absolwentom Studium o takim właśnie profilu.
Wykład składa się z przedstawienia postępowania pierwszej i drugiej instancji oraz procedury stwierdzenia niezgodności wydanego orzeczenia z prawem. Podstawowym elementem wykładu jest przedstawienie przedmiotu kontroli sądowej. Wymaga to nieco szerszej wiedzy z zakresu prawnych form działania administracji i stanowi najtrudniejszy dla prowadzącego element wykładu ze względu na konieczność dostosowania zasobu wiedzy do potrzeb odbiorców. Słuchacze znają problematykę decyzji podatkowych, ale szersze przygotowanie z zakresu prawa administracyjnego jest im obce. Wgłębianie się w tematykę tej dziedziny prawa wykracza poza zakres problematyki Studium i musi być minimalizowane. Jednak bez podstawowe choćby wiedzy zrozumienie treści przepisów proceduralnych jest niemożliwe.
Po wprowadzeniu do wspomnianej problematyki dalsza część zajęć skupia się na zagadnieniach kontroli form prawnych znanych już z przedmiotu postępowanie podatkowe. Jest to pierwszy element specjalizujący prowadzony wykład. Przekazywana wiedza skupiana jest bowiem wokół decyzji i postanowień, a więc przedmiotów kontroli sądu, które znane już są słuchaczom.
Przebieg wykładu od tego punktu odwołuje się już do uzyskanej wiedzy w obszarze zaliczonego już przedmiotu zakończonego egzaminem. Pozwala to na zbliżenie problematyki kontroli sądowej do instytucji właściwych profilowi Studium. Uzyskując informacje np. na temat postanowień wydawanych w toku postępowania poznają proces ich sądowej kontroli, jednak jest to już oparcie się na wiedzy dotyczącej funkcji takich aktów w toku czynności procesowych. Pozwala to połączyć wcześniej uzyskane wiadomości z nowymi, odnoszącymi się do kontroli sądowej. Dalej wykład poszerza wiedzę słuchacza na temat relacji postępowania instancyjnego i kontroli sądowej np. w odniesieniu do skutków wniesienia skargi sądowej dla wstrzymania wykonania zaskarżonej decyzji. Szeroko mawiane są też zagadnienia związane z układem podmiotowym postępowania sądowego a zwłaszcza z uprawnieniami procesowymi doradców podatkowych.
Według moich informacji omawiany wykład ma szczególną ocenę w relacji do prowadzonych w Polsce studiów podyplomowych. Jest to jedyni znany mi wypadek połączenia dla potrzeb dydaktycznych wiedzy z zakresu prawa i postępowania administracyjnego oraz prawa podatkowego. Zajęcia z zakresu kontroli sądowej prowadzone w innych ośrodkach z reguły przez osoby zajmujące się prawem administracyjnym lub podatkowym prezentują siłą rzeczy profil bliższy specjalizacji wykładowcy. Ze względu na to, że prowadzący omawiany wykład jest administratywistą będącym zarazem doradca podatkowym możliwość trafnego doboru zagadnień dla połączenia istotnych dla słuchaczy informacji jest większa.
Czynnikiem podnoszącym atrakcyjność zajęć jest też dostarczenie słuchaczom listy lektur pozwalających im na rozszerzenie uzyskanych wiadomości w niezbędnym zakresie. Dobór lektur jest oparty na koncepcji dostarczenia słuchaczom głównie lektur o praktycznym charakterze. Daje to efekt w postaci skierowania zasadniczego zasobu informacji na pogłębienie wiedzy, która służyć ma samodzielnej pracy doradcy podatkowego. Jak wyraźnie widać uzyskanie takiego efektu jest możliwe jedynie w sytuacji gdy zajęcia są prowadzone przez osobę mającą wiedzę z zakresu prawa podatkowego. Uchwycenie takich elementów jest bowiem możliwe jedynie dzięki wyważeniu zasobu informacji ogólnych na temat kontroli sądowej oraz problemów specyficznych dla zobowiązań podatkowych. Ponieważ jednak słuchacze mają informacje na temat dostępnego i aktualizowanego podręcznika przedmiotu możliwość zgromadzenia i rozszerzenia wiedzy ogólnej na temat kontroli sądowej nie ulega ograniczeniu.
Koordynatorzy przedmiotu
Więcej informacji
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: