Składki na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne 2200-5PO-31
Wykład(konwersatorium) koncentrować się będzie na aspektach prawnych rozwiązań składkowych. Oparty jest na analizie prawa, literatury i orzecznictwa sądów polskich oraz TS UE.
Wykład ma za zadanie zapoznać słuchaczy z następującymi rozwiązaniami:
1.Konwencje i Zalecenia MOP z zakresu zabezpieczenia społecznego w tym dotyczące obowiązków składkowych
2.System ubezpieczeń społecznych w Polsce – analiza prawna (pojęcie ryzyka ubezpieczeniowego, zakres ochrony prawnej, zakres podmiotowy oraz przedmiotowy).Zasady podlegania ubezpieczeniom społecznym
3.Organizacja i finansowanie, składka na ubezpieczenie społeczne (zasady ustalenia, podstawa wymiaru, wysokość) w polskim prawie
4. Warunki rozliczania i opłacania składek. Kontrola wykonywania zadań z zakresu ubezpieczeń społecznych .Odpowiedzialność za wykroczenia przeciwko przepisom ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych z 13 x 1998r.
5. Organizacja, finansowanie oraz zasady obejmowania obowiązkiem składkowym oraz zwalniania z tego obowiązku w systemach ubezpieczenia społecznego w krajach UE. Zasady ustalania składek w prawie krajów UE.
6.Analiza regulacji UE w zakresie zasad obejmowania ubezpieczeniem społecznym osób korzystających z prawa do swobodnego przepływu osób. Zasady ustalania obowiązków składkowych oraz rozliczania i opłacania składek osób korzystających z prawa do przemieszczania się.Obowiązki płatników składek. Aktualne wyroki TS UE z tego zakresu.
Koordynatorzy przedmiotu
Efekty kształcenia
Po ukończeniu zajęć słuchacz ma podstawową i uporządkowaną wiedzę na temat rozwiązań prawnych polskich oraz europejskich w zakresie obowiązków składkowych.
Słuchacz umie uczestniczyć w procesie oceny funkcjonowania systemu ubezpieczenia społecznego w zakresie rozwiązań dotyczących składek na ubezpieczenie społeczne.
Słuchacz umie samodzielnie analizować, oceniać poszczególne rozwiązania z zakresu zasad ustalania obowiązków składkowych w polskim prawie oraz UE. Potrafi wskazać rozwiązania w krajach UE.
Literatura
MISOCC 2014, Social Protection in the EU. Member States and the European Economic Area.
Wantoch-Rekowski J.red. naukowa ,Ustawa o systemie ubezpieczeń społecznych. Komentarz .Lex Wolters Kluwer 2015 (opracowanie zbiorowe.)
Gudowska B., Strusińska- Żukowska J.red. naukowa ,Ustawa o systemie ubezpieczeń społecznych. (opracowanie zbiorowe)C H Beck 2014 Wydanie 2
Uścińska G., Europejskie standardy zabezpieczenia społecznego a współczesne rozwiązania polskie, IPiSS, Warszawa 2005
Uścińska G. (red.), Zabezpieczenie społeczne w Polsce. Problemy do rozwiązania w najbliższej przyszłości, IPiSS, Warszawa 2008
Uścińska G Zabezpieczenie społeczne osób korzystających z prawa do przemieszczania się w Unii Europejskiej ,Wolters Kluwer Warszawa 2013
Podstawowe akty prawne
Ustawa z 13 października 1998r o systemie ubezpieczeń społecznych(Dz U z 2013r,poz.1442 z poz.zm.)
Rozporządzenie nr 888/2004 z dnie 29 kwietnia 2004r dotyczące koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego.( Dz U L z 7.6.2004 z poz.zm.)
Więcej informacji
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: