Płatnik w systemie ubezpieczenia społecznego 2200-4K008
Celem zajęć jest przedstawienie podstawowych zasad wynikających ze szczegółowej, drobiazgowej regulacji prawnej. Dla płatników składek oraz dla ubezpieczonych nieprawidłowe jej zastosowanie ma bardzo poważne konsekwencje, których można jednak uniknąć wykorzystując możliwości przewidziane przez ustawodawcę. Zajęcia będą poświęcone następującym zagadnieniom:
1. Płatnik składek jako podmiot systemu ubezpieczeń społecznych
2. Zgłoszenia do ubezpieczeń społecznych
3. Opłacenie składki na ubezpieczenia społeczne: obliczenie i finansowanie
4. Składki na ubezpieczenie zdrowotne, FP, FGŚP, FEP, dokumentacja.
Pracownicze plany kapitałowe
5. Składki – nieprawidłowości
6. Płatnik zasiłków
7. Obowiązki związane z ubezpieczeniem wypadkowym i emerytalnym
8. Kontrola płatników składek.
Tryb prowadzenia
Założenia (opisowo)
Koordynatorzy przedmiotu
Efekty kształcenia
Po ukończeniu przedmiotu student zna zasady poszukiwania właściwych aktów i przepisów prawnych różnej rangi regulujących sytuację płatników składek na ubezpieczenia społeczne oraz weryfikacji dostępnych informacji na ten temat.
Student potrafi współdziałać i pracować w grupie, przyjmując w niej różne role oraz identyfikując stosowny do nich punkt widzenia, w szczególności rozpoznawać zasady relacji między różnymi podmiotami aktywnymi w procesie opłacania składek i podejmowania decyzji ustawodawczych w tym zakresie.
Student prawidłowo posługuje się wybranymi normami i regułami w celu rozwiązywania konkretnych problemów związanych ze opłacaniem składek na ubezpieczenia społeczne, rozpoznaje różne grupy uprawnionych do świadczeń oraz zależność pomiędzy składką a świadczeniem, rozróżnia poszczególne formy zatrudnienia i zna konsekwencje wyboru jednej z nich w zakresie obowiązków i uprawnień ich uczestników.
Student rozpoznaje tendencje rozwojowe prawa ubezpieczeń społecznych. Potrafi wskazać aksjologiczne i praktyczne dylematy kształtowania sytuacji płatnika składek i ubezpieczonego, w szczególności dotyczące wyboru zakresu i wysokości świadczeń w powiązaniu z metodami ich finansowania.
Kryteria oceniania
Egzamin: pytania otwarte i zamknięte.
Praktyki zawodowe
-
Literatura
Najnowsze dostępne wydanie:
G. Uścińska, Prawo ubezpieczeń społecznych. Zasady, finansowanie, organizacja
Ustawa o systemie ubezpieczeń społecznych. Komentarz, red. B. Gudowska, J. Strusińska-Żukowska
Ustawa o systemie ubezpieczeń społecznych. Komentarz, red. J. Wantoch-Rekowski
i literatura wskazywana na bieżąco przez prowadzącego.
Więcej informacji
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: