Techniki lotnicze i satelitarne a międzynarodowe prawo humanitarne konfliktów zbrojnych 2200-1W102N
Podczas zajęć zostaną omówione następujące zagadnienia:
1-3. Wprowadzenie do głównych pojęć, zasad, źródeł, podmiotów, instytucji i sposobów implementacji międzynarodowego prawa konfliktów zbrojnych.
4-5. "Reguły walki" w prawie konfliktów zbrojnych - środki i metody prowadzenia działań zbrojnych z uwzględnieniem zasad ochrony kombatantów przed nadmiernym, nieuzasadnionym cierpieniem i ochrony cywilów przed skutkami działań zbrojnych.
6. Status prawny przestrzeni powietrznej i reguły wojny powietrznej - prawo przyjęte przez państwa a regulacje "Podręcznika z San Remo".
7. Aspekty szczególne wykorzystania technik lotniczych - zastosowanie prawa wojny morskiej do statków powietrznych nad morzem pełnym , reguły ochrony statków powietrznych sanitarnych, cywilnych i należących do państw neutralnych, zasady związane z "poddaniem się" statku powietrznego, statusem spadochroniarzy , podstępami wojennymi i wiarołomstwem.
8. Tradycyjne lotnicze środki rażenia, jak bomby niekierowane, bomby kasetowe oraz broń precyzyjnego rażenia, jak pociski naprowadzane za pomocą lasera , telewizyjnie lub termowizyjnie, elektrooptycznie lub na podczerwień - z punktu widzenia prawa międzynarodowego.
9. Systemy bojowe bezzałogowych pojazdów latających, w tym dronów bojowych - aspekty prawne, humanitarne, polityczne i strategiczne.
10. Status przestrzeni kosmicznej i jej wykorzystanie do celów wojskowych - tradycyjny dylemat między pojęciami "niewojskowy - nieagresywny", zastosowanie prawa konfliktów zbrojnych do potencjalnego konfliktu w przestrzeni kosmicznej.
11. "Wojna w cyberprzestrzeni" -rodzaje ofensywnych operacji wojskowych i towarzyszące im dylematy prawne; status "podręcznika z Tallina".
12 - 13. Implementacja reguł w świetle mph.
14 - 15. Odpowiedzialność za nielegalne wykorzystanie technik lotniczych i satelitarnych.
Rodzaj przedmiotu
nieobowiązkowe
Tryb prowadzenia
Założenia (opisowo)
Koordynatorzy przedmiotu
Efekty kształcenia
Wiedza:
Studentka / student posiada wiedzę o:
1. teorii i praktyce współczesnych konfliktów zbrojnych;
2. sposobie prowadzenia działań zbrojnych w przestrzeni powietrznej, szczególnie w związku z użyciem systemów bojowych bezzałogowych pojazdów latających oraz innych lotniczych środków rażenia nowej generacji;
3. zagrożeniach związanych z automatyzacją i robotyzacją współczesnego pola walki;
4. potencjalnym wykorzystaniu przestrzeni kosmicznej do prowadzenia konfliktu zbrojnego;
5. statusie cyberprzestrzeni w kontekście "cyberwarfare".
Umiejętności społeczne:
Studentka / student potrafi:
1. ocenić zagrożenia spowodowane stosowaniem technik lotniczych i kosmicznych, które nie zapewniają precyzyjnego rażenia wyłącznie celów wojskowych, przestrzegania zasad proporcjonalności i ostrożności;
2. analizować prawne, polityczne, humanitarne i strategiczne aspekty stosowania wojennych technik lotniczych i kosmicznych;
3. analizować i oceniać konteksty społeczne, polityczne i prawne zagrożeń dla światowego pokoju i bezpieczeństwa;
4. doceniać walory pracy w grupie.
Kryteria oceniania
Obecność (dopuszczone są 2 nieobecności na zajęciach), aktywny udział w zajęciach, wyniki pisemnego kolokwium przeprowadzonego na ostatnich zajęciach.
Praktyki zawodowe
Nie dotyczy
Literatura
Literatura obowiązkowa, czasami w języku angielskim, będzie przekazywana studentom sukcesywnie, z co najmniej dwutygodniowym wyprzedzeniem.
Zalecana literatura w języku polskim to:
1. M. Adamski, J. Rachel, Bezzałogowe statki powietrzne, Dęblin 2013;
2. N. Grzesik, Zaawansowane systemy uzbrojenia lotniczego, Dęblin 2011;
3. A. Kuptel, Zastosowanie bezzałogowych systemów powietrznych w aspekcie militarnym, Warszawa 2014;
4. W. Misztalski, Z. Świątnicki, R. Wantoch-Rekowski, Inteligentne roboty wojskowe, Warszawa 2001;
5. M. Szuniewicz (red.), Automatyzacja i robotyzacja współczesnego pola walki wyzwaniem dla prawa międzynarodowego, Gdynia 2015 .
Więcej informacji
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: