Prawo bankowe publiczne 2200-1W052N
Celem regulacji prawa bankowego publicznego jest przeciwdziałąnie kryzysom i zapewnienie bezpieczeństwa i stabilności finansowej.Ewolucja regulacji w tej dziedzinie charakteryzuje się coraz większa ingerencja państwa w działalnośc bankową.Regulacje temają charakter globalny i regionalny. Do pierwszych należą regulacje opracowywane przez Komitet Bazylejski coprawda majace charakter soft law cieszące się jednak duzym autorerytetem.Do regulacji tych należy m.in. 29 zasad efektywnego nadzoru stanowiących sui generis kodeks nadzorczy.Z kolei poziom regulacji regionalnych stanowią m.in. dyrektywy i rozporządzenia organów Unii Eueopejskiej .Istotne akty zostały wydane po zakończeniu kryzysu takie jak obie CRD.Zmieniona też została cała tzw. architektura nadzoru w Unii. Powstała Unia Bankowa , która oprócz kompetencji nadzorczych obejmuje tzw. resolution czyli uporzakowaną restrukturyzację i likwidację. Utworzono nowe organy takie jak Europejski Urząd Nadzoru Bankowego czy Europejską Radę Ryzyka Systemowego.W roku 2014 dość niespodziewanie właczono do sprawowania nadzoru EBC.W Polsce za nadzór odpowiada KNF.Studenci zapoznają się z pozycją prawna tego organu, z jego zadaniami funkcjami i celami. Poznają kompetencje i wzajemne relacje z innymi organami, środki , które będą uzyte w razie konieczności w stosunku do bankow.Orzecznictwo na te tematy jest bardzo bogate zarówno sądów powsechnych jak i administracyjnych oraz TSUE
Tryb prowadzenia
Założenia (opisowo)
Koordynatorzy przedmiotu
Efekty kształcenia
znajomość i zrozumienie mechanizmów interwencjonizmu państwa, które pozwoli właściwie odczytac wydarzenia w sektorze bankowym.
Kryteria oceniania
obecność, aktywność, sprawdzian w formie krótkiego testu
Literatura
Regulacja publicznoprawna rynku finansowego (rozdz.XIII) w:Prawo gospodarcze. Aspekty publicznoprawne.redakcja naukowa Hanna Gronkiewicz-Waltz,Marek Wierzbowski, Seria akademicka, Wolters Kluwer,Warszawa 2020.
fragmenty z H.Gronkiewicz-Waltz(red), Prawo bankowe , Komentarz, C.H.Beck, Warszawa 2013
ew, fragmenty z Prawo bankowe.Komentarz, red. naukowa A. Mikos-Sitek, P. Zapadka, Wolters-Kluwer,Warszawa 2022
Więcej informacji
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: