Wolności i prawa człowieka w dobie nowych technologii 2200-1W015S
Ustalenie tematów zajęć następuje na pierwszych zajęciach z uwzględnieniem oczekiwań studentów i interesującej ich tematyki. Przykładowe zagadnienia:
1) Wolności i prawa człowieka w multimetryczny systemie prawnym: wykładnia ewolucyjna norm praw podstawowych w europejskich systemach prawnych (konstytucyjnym, unijnym i systemie Rady Europy).
2) Między wolnością a bezpieczeństwa: inwigilacja kierunkowa (podsłuchy), inwigilacja masowa
3) Retencja danych telekomunikacyjnych: standard zatrzymywania i udostępniania danych telekomunikacyjnych
4) Prawo do bycia zapomnianym: obowiązki podmiotów prywatnych w zakresie usuwania danych osobowych (z uwzględnieniem standardu RODO)
5) Przekazywanie danych poza UE w świetle wyroków Schrems I i Schrems II
6) Algorytmy a wolność wypowiedzi: nowa prywatna cenzura czy ochrona jednostek przed socjo-manipulacją? (w perspektywie krajowych i unijnych regulacji nakładających obowiązki na platformy internetowe oraz media społecznościowe).
7) Czy w dobie nowych technologii demokracja jest zagrożona? Wpływ nowych technologii na bierne i czynne prawo wyborcze oraz zasadę wolnych wyborów.
8) Biobanki w dobie Big Data: zasady przechowywania i przetwarzania danych medycznych oraz gromadzenia i wykorzystywania materiału biologicznego.
9) Genetyka i biotechnologia a prawa człowieka: ingerencja w genom ludzki i jej ograniczenia w świetle standardów praw podstawowych
10) Środowisko a prawa człowieka
11) Podmiotowość prawna sztucznej inteligencji i zasady odpowiedzialności za szkody wyrządzone przez AI
12 Czy nowe wolności i prawa podstawowe są potrzebne w dobie nowych technologii (wolność poznawcza, prawo do integralności psychicznej, prawo do rządów przez ludzi itp.)?
Tryb prowadzenia
Założenia (opisowo)
Koordynatorzy przedmiotu
Efekty kształcenia
Przedstawienie najciekawszych i najważniejszych problemów, z jakimi musi mierzyć się prawnik-praktyk (sędzia, naukowiec, legislator) w zakresie stanowienia i stosowania prawa dotyczącego nowych technologii.
Zajęcia mają także skłaniać do refleksji na wpływem rewolucji technologicznej na system prawa, krytycznego myślenia i sposoby interpretacji norm konstytucyjnych i prawnomiędzynarodowych dotyczących praw jednostki.
Kryteria oceniania
Zaliczenie na podstawie obecności i aktywności na zajęciach (maksymalnie 2 dopuszczalne nieobecności w semestrze).
Literatura
Szczegółowy wykaz orzeczeń, literatury i materiałów pomocniczych jest wskazywany po pierwszych zajęciach.
Więcej informacji
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: