Seminarium magisterskie - prawo cywilne i interdyscyplinarne prawo medyczne 2200-1M005
Przykładowe tematy spotkań:
- Autonomia woli i granice wolności decyzyjnej.
- Skuteczność zgody na naruszenie dobra osobistego i wartościowanie sprzeciwu.
- Wady oświadczeń woli na tle norm prawa medycznego.
- Kryteria i komponenty należytej staranności w różnych reżimach odpowiedzialności.
- Rozkład odpowiedzialności na zasadzie winy i ryzyka na przykładach zawalenia się hali katowickiej i katastrofy kolejowej pod Szczekocinami.
- Odpowiedzialność za produkt niebezpieczny będący lekiem albo wyrobem medycznym.
- Powinności lekarskie a deliktowy i kontraktowy reżim odpowiedzialności.
- Umowa o leczenie a standard i kryteria jej właściwego wykonania.
- Kryteria i gwarancje poszanowania autonomii decyzyjnej (informacja, przyswojenie komunikatu, zrozumienie, dobrowolność, jednoznaczne przyzwolenie).
- Legalność zabiegu lekarskiego i innych czynności medycznych, w tym inwazyjnych zabiegów upiększających. Nietypowe czynności kosmetyczne. Okaleczenia dla ochrony innych dóbr osobistych..
- Dobra osobiste a prawa pacjenta.
- Decyzje rodzicielskie i opiekuńcze a opieka zdrowotna nad osobami niesamodzielnymi prawnie i bezradnymi. Dylematy i kolizje dóbr prawnych na przykładach rozdzielenia sióstr syjamskich, podtrzymywania życia skrajnych wcześniaków oraz przetoczenia krwi u świadków Jehowy.
- Wpływ prawnego przypisania płci na prawa stanu cywilnego i tożsamość. Prawo o aktach stanu cywilnego a błędne okreśelnie płci przy narodzinach i zmiana personaliów. Status zabiegów adaptacyjnych. Osobowe i prawnorodzinne konsekwencje urzędowej zmiany płci.
- Krzywda życia w niewłaściwym ciele (transseksualność, uchylenie skutków urzędowej zmiany płci, nadużycie prawa procesowego przez prokuratora).
- Konteksty wolnościowe i medyczne amputacji. Problem amputacji na żądanie.
- Nowoczesne protezy jako brakujące części ciała, doskonałe mechanizmy oraz wyroby artystyczne: z punktu widzenia potrzeby pacjenta, odpowiedzialności odszkodowawczej, serwisowania sprzętu oraz społecznego postrzegania niepełnosprawności.
- Dawstwo transplantacyjne a autonomia decyzyjna i interes społeczny oraz porządek publiczny
- Przeszczepy i dawstwo reprodukcyjne a swoboda decyzyjna dawcy.
- Prawo do poznania własnej tożsamości: filiacja dzieci urodzonych w rezultacie rozrodu wspomaganego dawstwem niepartnerskim na tle rekomendacji europejskich
- Prawa człowieka w planowaniu rodziny
Rodzaj przedmiotu
Tryb prowadzenia
Założenia (opisowo)
Koordynatorzy przedmiotu
Efekty kształcenia
Napisanie pracy magisterskiej
Kryteria oceniania
Warunkiem brzegowym zaliczenia seminarium jest złożenie pracy magisterskiej. Ocena końcowa zależy też od poziomu przygotowania się do zajęć i sprawności w referowaniu zagadnień.
Praktyki zawodowe
brak
Literatura
Literatura jest dobierana na bieżąco pod kątem konkretnego tematu z obszaru zainteresowań magisterskich słuchaczy, a zanim to nastąpi - z zakresu tematycznego przydatnego w pisaniu prac z prawa cywilnego, karnego i medycznego.
Więcej informacji
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: