Skarb Państwa w obrocie gospodarczym 2200-1I043
Istotny udział w obrocie gospodarczym w Polsce stanowią transakcje gospodarcze oraz spory cywilnoprawne, których stroną jest Skarb Państwa, państwowe osoby prawne i spółki kapitałowe z bezpośrednim lub pośrednim udziałem Skarbu Państwa. Niemal każdy prawnik zajmujący się doradztwem prawnym, a tym bardziej wybierających pracę w administracji publicznej styka się z transakcjami i sporami z udziałem podmiotów publicznych.
Tymczasem zasady uczestnictwa podmiotów publicznych w obrocie gospodarczym ulegają niejednokrotnie modyfikacjom, w porównaniu do zasad odnoszonych do podmiotów będących własnością prywatną (osób fizycznych czy prywatnych spółek). Chodzi tu w szczególności o zasady reprezentacji materialnej i procesowej, granice swobody kształtowania treści kontraktów i dokonywania innych czynności prawnych, procedurę dokonania ważnej czynności prawnej, czy zasady rozwiązywania sporów, również w drodze mechanizmów polubownych (mediacji, negocjacji i arbitrażu). Znajomość tych zasad otwiera bardzo obszerny segment rynku, gdzie prawnik może świadczyć swe usługi; jest ona zatem niezbędna zarówno dla prawników zajmujących się doradztwem prawnym na rzecz podmiotów publicznych, jak i tych zajmujących się obsługą sektora prywatnego.
Zasadniczym celem przedmiotu jest praktyczne przedstawienie wybranych zagadnień – regulacji prawnych oraz dorobku orzeczniczego – związanych z udziałem Skarbu Państwa, państwowych osób prawnych oraz spółek kapitałowych z kapitałem publicznym w obrocie cywilnoprawnym. Zajęcia mają przygotować studentów do praktycznego wykonywania zawodu prawnika, zarówno w pracy dla podmiotów publicznych, jak i w sektorze prywatnym, gdzie obsługiwane są transakcje z udziałem Skarbu Państwa.
Tryb prowadzenia
Założenia (opisowo)
Koordynatorzy przedmiotu
Efekty kształcenia
Studenci poznają następujące zagadnienia:
I. Podmiot publiczny w procesie cywilnym: reprezentacja materialna i procesowa
- formy udziału podmiotów publicznych w obrocie: stationes fisci, państwowe osoby prawne oraz spółki z udziałem Skarbu Państwa i państwowe osoby prawne;
- pojęcie reprezentacji materialnej i procesowej oraz zakres reprezentacji (w tym na przykładach spraw kontraktowych i deliktowych) i sposób jej wykazywania w procesie oraz w umowach;
- skutki braku prawidłowej reprezentacji;
- szczególna zdolność sądowa organów i państwowych jednostek organizacyjnych;
- zasady wykonywania zastępstwa przez Prokuratorię Generalną.
II. Umowy i inne czynności prawne: dodatkowe zgody, klauzule i wymagania
- zawieranie umów z podmiotem publicznym;
- wybrane klauzule umowne w umowach z podmiotem publicznym;
- wykonywanie praw z akcji i udziałów przez Skarb Państwa;
- gospodarowanie mieniem Skarbu Państwa;
- opinie prawne Prokuratorii Generalnej o projektach umów, jednostronnych czynności prawnych i dokumentach zamówienia publicznego – procedura, zasady wydawania i skutki braku opinii.
III. Negocjowanie i pozasądowe rozwiązywanie sporów z udziałem Skarbu Państwa
- pojęcie i zastosowanie polubownych metod rozstrzygania sporów z udziałem podmiotu publicznego w procesie i poza procesem cywilnym;
- ramy instytucjonalne (sądy polubowne i arbitrażowe, zasady współpracy ze stationes fisci);
- polubowne metody rozstrzygania sporów a ochrona finansów publicznych.
Kryteria oceniania
Zajęcia będą prowadzone w formie seminaryjno-warsztatowej. Wykładowcami będą osoby związane obecnie lub w przeszłości z Prokuratorią Generalną, a tym samym mające doświadczenie zawodowe w sprawach z udziałem Skarbu Państwa i spółek z kapitałem publicznym.
W toku zajęć przedstawiane będą nie tylko zagadnienia z zakresu dogmatyki prawa (treści przepisów prawnych), ale również praktycznych problemów zgodnie z metodą case-study. Nacisk zostanie położony na praktyczne problemy występujące w sprawach, w które zaangażowana jest Prokuratoria Generalna.
Zaliczenie na podstawie obecności i aktywności na zajęciach.
Więcej informacji
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: