Seminarium specjalizacyjne (proseminarium) - Prawo karne - podstawy nauki o przestępstwie 2200-1F114
Proseminarium „Prawo karne - podstawy nauki o przestępstwie” realizuje dwa zasadnicze cele – metodologiczny oraz merytoryczny.
W zakresie metodologii szczególna uwaga zostanie poświęcona teoretycznej stronie pracy naukowej poprzez przybliżenie uczestnikom zarysu metodologii prowadzenia badań naukowych oraz pisarstwa naukowego. W tym celu pierwsza część kursu skupiać się będzie na poszukiwaniu odpowiedzi na następujące pytania:
1. Czym jest „naukowość”?
2. Czym jest praca dyplomowa (magisterska)?
3. Czy praca dyplomowa jest pracą naukową?
4. Dlaczego piszemy prace dyplomowe i komu mają one służyć?
5. Jak wybrać temat pracy?
6. Jak zrobić plan pracy?
7. Jak zebrać materiały do pracy?
8. Jak skonstruować pracę dyplomową?
9. Jak zredagować pracę pod kątem językowym i technicznym?
10. Jak przeprowadzić kwerendę?
11. Jak korzystać ze źródeł?
12. Jak analizować orzecznictwo sądowe i piśmiennictwo?
Po wprowadzeniu do części metodologicznej (3-4 spotkania) zajęcia skupiać się będą na analizie kluczowych zagadnień z zakresu nauki o przestępstwie. Omówiony zostanie rozwój nowoczesnej dogmatyki prawa karnego w oparciu o analizę dorobku polskiej oraz niemieckiej nauki prawa karnego (znajomość języka niemieckiego nie jest konieczna – praca w ramach proseminarium oparta jest wyłącznie na materiałach w języku polskim). Punktem wyjścia dla rozważań stanowić będzie pogłębiona analiza elementów składających sią na belingowską trójszczeblową strukturę przestępstwa, a także powstały w oparciu o nią dorobek nauki.
Analizie zostaną poddane m.in. takie zagadnienia jak:
1. pojęcie czynu;
2. bezprawność;
3. wina;
4. granice odpowiedzialności karnej;
5. pojęcie dobra prawnego;
6. karalność usiłowania (nieudolnego);
7. przestępstwa z narażenia na niebezpieczeństwo i in.
Zajęcia przebiegają wobec następującego schematu. Po krótkim wstępie do problematyki wygłaszanym przez prowadzącego następuje omawianie zagadnień, którym poświęcone są dane zajęcia w formie dyskusji. Dyskusje odbywają się w oparciu o uprzednio zadane teksty oraz zagadnienia problemowe formułowane przez prowadzącego. Nie przewiduje się prowadzenia zajęć w formie prezentacji lub referatów wygłaszanych przez uczestników
W cyklu 2024:
Proseminarium „Prawo karne - podstawy nauki o przestępstwie” realizuje dwa zasadnicze cele – metodologiczny oraz merytoryczny. |
Koordynatorzy przedmiotu
Kryteria oceniania
Kryterium oceny stanowi poziom przygotowania do zajęć oraz aktywny w nich udział.
Więcej informacji
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: